جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آیا آیفون هم ویروسی می شود؟

یکی از نقاط قوت فروش آیفون این است که از گوشی های اندرویدی ایمن تر هستند. اما آیا آیفون ها می توانند ویروس بگیرند؟ خوب، به ندرت اتفاق می افتد که آیفون ها به ویروس آلوده شوند. در واقع، اگر آیفون خود را دستکاری نکنید، احتمال اینکه ویروس ها به گوشی هوشمند شما ضربه بزنند بسیار اندک است.اما نادر بودن ویروسی شدن یک گوشی آیفون به معنای غیر ممکن نیست. برای آشنایی بیشتر با تهدیدات امنیتی موبایل که می ‌توانند شما و آیفون تان را در برابر هکرها آسیب ‌پذیر کنند و اینکه چگونه می توانید گوشی آیفون خود را از تهدید ویروس ها در امان نگه دارید بیشتر بدانید تا به این ترتیب بتوانید از گوشی آیفون خود در برابر ویروس های مخرب محافظت کنید. در این مقاله گزینه هایی که می توانند عامل ویروسی شدن آیفون شما باشند را بررسی می کنیم.

ویروسی شدن آیفون

تا چه حد امکان ویروسی شدن آیفون وجود دارد؟

بله، آیفون ها می توانند ویروس بگیرند. با این حال، آیفون‌ ها چند محافظ در برابر تهدیدات امنیتی تلفن همراه دارند، بنابراین ابتلای آیفون به ویروس غیر معمول است و کمتر از گوشی های اندرویدی کاربران آیفون با ویروسی شدن آیفون خود درگیرند. دانلود برنامه ها از فروشگاه های برنامه های غیر رسمی و شخص ثالث یکی از بزرگترین خطراتی است که می توانید دستگاه خود را در خطر نفوذ ویروس ها و بدافزارهای مخرب قرار دهید. به این دلیل که این برنامه ها اغلب نرم افزارهای مخرب را پنهان می کنند. وقتی برنامه‌ ها را روی تلفن خود دانلود می ‌کنید، آن بدافزار می ‌تواند دستگاه شما را آلوده کند و هکرها می‌ توانند از این بدافزار برای کنترل تلفن شما و دسترسی به اطلاعات شخصی و مالی حساس تان استفاده کنند.

چطور آیفون ویروسی می شود؟

اگر آیفون دارید، به عنوان یک قاعده کلی فقط می توانید برنامه ها را از اپ استور دانلود کنید. تا حدودی به همین دلیل است که آیفون ‌ها به ندرت با ویروس ‌ها مواجه می‌ شوند، چرا که اپل تمام برنامه‌ های ارائه شده برای گوشی ‌های خود را بررسی می ‌کند و به این ترتیب اگر کاربران تنها از اپ استور برنامه ها را دانلود کنند، امکان ویروسی شدن آیفون وجود ندارد. اما راهی وجود دارد که کاربران بتوانند اپلیکیشن ها را از منابع غیر رسمی نیز دانلود کنند. برای انجام این کار، باید آیفون خود را جیلبریک کنند. جیلبریک زمانی است که از نرم افزاری برای تغییر آیفون خود استفاده می کنید و به آن اجازه می دهید تا اقداماتی را انجام دهد که اپل هرگز قصد نداشته دسترسی و اجازه انجام آنها را به کاربران بدهد. از جمله این کارها می توان به دانلود برنامه ها از منابعی غیر از اپ استور اشاره کرد. در نتیجه در حالی که جیلبریک کردن آیفون ممکن است به شما آزادی بیشتری در نحوه استفاده از گوشی هوشمندتان بدهد، دستگاه شما را نیز در معرض تهدید ویروس ها قرار می دهد و به این ترتیب ریسک این که آیفون شما ویروسی شود افزایش می یابد.

چگونه می توان متوجه ویروسی شدن آیفون شد؟

اگرچه نادر است، اما ممکن است بدافزار آیفون شما را آلوده کند. اگر فکر می کنید آیفون شما ممکن است ویروس داشته باشد، این سوالات را از خود بپرسید:

نمایش پنجره های پاپ آپ با وجود بسته بودن مرورگر

 آیا آیفون شما حتی زمانی که مرورگر شما بسته است، پنجره های پاپ آپ را نمایش می دهد؟ اگر چنین است، بروز چنین حالتی در آیفون غیرعادی است. هنگامی که در حال مرور اینترنت نیستید، پنجره های پاپ آپ هرگز نباید ظاهر شوند. اگر آنها را مشاهده می کنید، این می تواند نشانه ای از آلوده شدن گوشی شما به بدافزار و ویروسی شدن آیفون باشد.

آیا آیفون شما بیشتر گرم می شود؟

گرمای بیش از حد ممکن است ناشی از بدافزاری باشد که روی آیفون شما اجرا می شود. در نتیجه اگر اخیرا حتی با وجودی که زیاد با گوشی خود کار نکرده اید یا برنامه های زیاد و متعددی را روی دستگاه اجرا نکرده اید باز هم آیفون زیادتر از حد نرمال داغ می کند، می توان گفت که احتمال ویروسی شدن آیفون وجود دارد.

آیا برنامه های جدید به صورت خودکار دانلود می شوند؟

اگر برنامه‌ های جدیدی ظاهر می ‌شوند که دانلود نکرده ‌اید، این می ‌تواند نشانه ‌ای از وجود بدافزار در آیفون شما باشد. در واقع برخی گاهی کاربران متوجه وجود برنامه هایی روی گوشی شان می شوند که اصلا آنها را دانلود نکرده اند و این برنامه ها با منبع نامعلومی روی صفحه گوشی ظاهر می شوند. این مورد هم می تواند نشانه ویروسی شدن آیفون باشد. در این خصوص باید بدانید که محل ذخیره فایل های دانلود شده در گوشی آیفون کجاست تا با دسترسی به آنها بتوانید برنامه ها و فایل های معیوب را حذف کنید.

آیا مصرف داده آیفون شما افزایش یافته است؟

 اگر متوجه شدید که آیفون شما به طور ناگهانی داده های بیشتری مصرف می کند، این سرنخ دیگری است مبنی بر اینکه ممکن است یک ویروس دستگاه شما را آلوده کرده باشد. بنابراین بهتر است در یک بازه زمانی مشخص با توجه به میزان استفاده ای که از داده همراه خود دارید میزان مصرف را بررسی کرده تا بفهمید که آیا تغییری در میزان مصرف داده ایجاد شده یا خیر. در صورتی که میزان مصرف افزایش یافته باشد، می توانید بفهمید که با مشکل ویروسی شدن آیفون درگیر هستید.

چگونه ویروس را از آیفون خود پاک کنیم؟

اگر به نوعی بدافزار را در آیفون خود پیدا کردید، می توانید اقدامات ساده ای برای حذف آن انجام دهید تا آیفون خود را از شر ویروس های مخرب نجات دهید.

آیفون خود را خاموش و راه اندازی مجدد کنید

 راه اندازی مجدد آیفون ممکن است به رفع مشکلات دستگاه شما کمک کند. ریستارت کردن و راه اندازی مجدد می تواند با حذف اجرای بدافزارها در پس زمینه آیفون، علاوه بر رفع مشکل ویروسی شدن آیفون شما عملکرد کلی دستگاه را هم بهبود ببخشد.

پیشنهاد اپل سرویس: گیر کردن آیفون روی لوگوی اپل

پاک کردن سابقه جستجو

 چه از Safari استفاده کنید یا از مرورگر دیگری، می ‌توانید سابقه جستجوی خود را در برنامه تنظیمات پاک کنید. روی «پاک کردن تاریخچه و داده ‌های وب‌ سایت» کلیک کنید و ببینید آیا این به حل مشکلات تلفن شما و حل مشکل ویروسی شدن آیفون کمک می ‌کند یا خیر.

حذف برنامه ‌های مشکوک

می توانید برای رفع مشکل ویروسی شدن آیفون هر برنامه ‌ای که به خاطر ندارید دانلود کرده باشید را از گوشی آیفون خود حذف کنید. حتی بهتر است اگر متوجه شدید که با دانلود یک برنامه نشانه های ویروسی شدن دستگاه را مشاهده کردید هم با حذف آن برنامه، مشکل آیفون خود را برطرف کنید.

نسخه پشتیبان قبلی را امتحان کنید

اگر هنوز با مشکل ویروسی شدن آیفون مواجه هستید، می توانید آیفون خود را از نسخه پشتیبان قبلی بازیابی کنید. ممکن است این نسخه به بدافزار آلوده نشده باشد و در نتیجه زمانی که شما نسخه قبلی را بازیابی می کنید، دستگاه شما دیگر با ویروس آلوده نیست.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: ریکاوری هارد آیفون

تنظیمات کارخانه آیفون خود را بازیابی کنید

اگر هیچ یک از این مراحل مشکل شما را حل نکرد، وقت آن رسیده است که آیفون خود را به تنظیمات اولیه کارخانه برگردانید. انجام این کار می تواند به حذف هکرها و بدافزارهای احتمالی از دستگاه شما کمک کند. با این حال، مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان از فایل های مهم خود ذخیره کنید، زیرا بازیابی تلفن شما آنها را حذف می کند. برای انجام این کار، به تنظیمات بروید و سپس روی گزینه «General» و سپس «Transfer or Reset iPhone» کلیک کنید. برای بازگرداندن آیفون به تنظیمات اولیه کارخانه، روی «Reset all content and settings» کلیک کنید. با انجام اینکار قطعا مشکل ویروسی شدن آیفون را برطرف می کنید اما باید مجددا تمامی تنظیمات را روی دستگاه انجام دهید.

ویروس کشی آیفون

برای بررسی تخصصی دلیل ویروسی شدن آیفون لازم است گوشی خود را به کارشناسان تعمیر آیفون بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید