جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر هارد مک بوک

تمامی اطلاعاتی که در مک بوک ذخیره می‌کنید از عکس و ویدئو تا انواع اسناد، همگی در هارد آن ذخیره می‌شوند. درواقع هارد نوعی حافظه است که از اجزاء مکانیکی تشکیل شده است و به همین دلیل نسبت به ضربه خیلی آسیب‌پذیر است. با این وجود اگر مشکلی برای هارد مک بوک شما به وجود بیاید، جان تمام اطلاعاتی که بر روی این دستگاه دارید، به خطر می‌افتد. 

مطمئناً اگر با انواع خرابی‌های هارد و عوامل آن و همچنین علائمی که با خرابی این قطعه گریبان‌گیر لپ تاپ می‌شوند، آشنایی داشته باشید؛ نه تنها می‌توانید از آسیب‌دیدگی هارد مک بوک جلوگیری کنید، بلکه می‌توانید درصورت آسیب‌دیدن آن خیلی سریع با مراجعه به مرکز تعمیر و تعویض هارد مک بوک جان آن را نجات دهید. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید تا علاوه‌بر آشنایی با خرابی‌های هارد و عوامل آن با علائم خرابی هارد مک بوک نیز آشنا شوید.

تعویض هارد مک بوک با گارانتی معتبر

انواع خرابی هارد مک بوک و عوامل آن

هارد مک بوک دچار سه نوع خرابی شامل: خرابی‌های فیزیکی، منطقی و مکانیکی می‌شود که بروز هر یک از این خرابی‌ها در هارد این دستگاه عوامل منحصربه‌فردی دارد. در ادامه علاوه‌بر بررسی هر یک از خرابی‌های هارد مک بوک، به توضیح عوامل بروز آن‌ها نیز می‌پردازیم.

 

  • خرابی‌های فیزیکی

خرابی‌های فیزیکی هارد که منجر به تعمیر و حتی تعویض هارد مک بوک می‌شوند شامل: وارد شدن ضربه به مک بوک، نفوذ رطوبت به این دستگاه، وارد شدن شوک الکتریکی به آن و تهویه نامناسب می‌باشند. همانطور که اشاره کردیم هارد از اجزاء مکانیکی تشکیل شده است و به همین علت هم نسبت به ضربه خیلی آسیب‌پذیر است.

علاوه‌بر این نفوذ رطوبت به مک بوک و بروز نوسان برق در این دستگاه به دلیل متصل نبودن آن به محافظ برق، هنگام شارژ کردن مک بوک موجب آسیب‌دیدگی این دستگاه می‌شود. از طرفی زمانی که فن مک بوک آسیب می‌بیند و گرمای ناشی از فعالیت قطعات این دستگاه به ویژه هارد دفع نمی‌شود، هارد در اثر حرارت بالایی که در مک بوک ایجاد می‌شود، دچار آسیب‌دیدگی خواهد شد.

 

  • خرابی‌های منطقی

ویروسی شدن هارد مک بوک و اشتباهاتی که خود کاربر در حین ارتقاء یا تغییر سیستم‌عامل مرتکب می‌شود، از مهم‌ترین خرابی‌های منطقی هارد مک بوک هستند. درواقع خرابی‌های منطقی هارد برخلاف خرابی‌های فیزیکی آن که به آن‌ها اشاره کردیم، هنگامی رخ می‌دهند که در ساختار فایل هارد اختلالی به وجود می‌‌آید. خوشبختانه اگر دلیل اصلی خرابی هارد مک بوک، عوامل منطقی باشند، این احتمال وجود دارد که بدون نیاز به تعویض هارد مک بوک بتوان مشکل آن را برطرف کرد.

 

  • خرابی‌های مکانیکی

از آن‌جایی که هارد از قطعات مکانیکی تشکیل شده است، خراب شدن یک یا چند بخش آن می‌تواند موجب بروز مشکل در مک بوک شود. اکثر اوقات این هد هارد است که با بروز خرابی‌های مکانیکی در هارد آسیب می‌بیند. هد مانند سوزن گرامافون است که در نوک بازوی نگهدارنده هارد قرار دارد و هر بار که می‌چرخد اطلاعاتی را بر روی پلاتر هارد می‌خواند و مینویسد.

 پلاتر هارد نیز مانند صفحه گرامافون است. درصورت خرابی هد هارد باید بدون هیچ دستکاری مک بوک خود را خاموش کنید و آن را تحویل مرکز تعمیرات محصولات اپل دهید تا تکنسین‌های این مرکز پس از عیب‌یابی دقیق به تعمیر یا تعویض هارد مک بوک بپردازند.

علائم خرابی هارد مک بوک چیست؟

از رایج‌ترین علائمی که درصورت خرابی هارد مک بوک خودشان را نشان می‌دهند، می‌توان به ناپدید شدن اطلاعات مک بوک، کند شدن شدید مک بوک، نمایش صفحه آبی‌رنگ، شنیده شدن صداهای عجیب از هارد مک بوک مانند: صدای غژ غژ و همچنین هنگ کردن مداوم سیستم اشاره کرد.

اگر شما هم با هر یک از این مشکلات در مک بوک خود مواجه شده‌اید، بهتر است این دستگاه را بدون کوچکترین دستکاری به مرکز تعمیرات محصولات اپل بسپارید؛ چراکه هر گونه دستکاری مک بوک در چنین شرایطی از ذخیره اطلاعات جدید بر روی این دستگاه گرفته تا پاک کردن یکسری اطلاعات از روی آن و از همه مهم‌تر نصب نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات که قول برگرداندن اطلاعات شما را می‌دهند، موجب کاهش احتمال بازیابی اطلاعات توسط تکنسین‌های کاربلد می‌شود.

فیلم آموزش تعمیر هارد مک بوک

زمان ویدئو: 0:58
حجم ویدئو: 71.6 مگابایت

تعویض هارد مک بوک 

همانطور که اشاره کردیم انواع خرابی‌های هارد مک بوک شامل: خرابی‌های فیزیکی، منطقی و مکانیکی می‌باشند. اکثر اوقات که خرابی هارد از نوع خرابی‌های فیزیکی و همچنین مکانیکی است، احتمال تعویض هارد مک بوک نسبت به تعمیر آن بیشتر است؛ اما در مقابل اگر خرابی هارد از نوع خرابی منطقی باشد، تنها می‌توان به تعمیرات آن بسنده کرد.

البته این موارد هیچ‌کدام قطعی نیستند؛ از این‌رو برای اینکه مطمئن شوید، هارد مک بوک شما آسیب دیده است یا خیر؟ و اینکه دقیقاً چه مشکلی برای آن به وجود آمده است و امکان تعمیر آن وجود دارد یا نه؟ باید مک بوک خود را جهت عیب‌یابی به مرکز تعمیرات مک بوک بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید