جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر کارت گرافیک آی مک

یکی از رایج ترین دلایل مراجعه کاربران آی مک به مرکز تعمیرات آی مک، خرابی کارت گرافیک این دستگاه است. نقش کارت گرافیک در آی مک به زبان ساده پردازش گرافیکی است؛ در واقع هر آن چه که بر روی نمایشگر آی مک می بینید، اطلاعاتی باینری است که توسط کارت گرافیک به تصویر تبدیل شده و از طریق کابل فلت به نمایشگر انتقال داده شده تا صفحه نمایش این دستگاه آن ها را به کاربر نمایش دهد. گاهی اوقات بروز برخی مشکلات از جمله نوسان برق موجب خرابی کارت گرافیک آی مک می شود که در این صورت نیاز به تعمیر کارت گرافیک آی مک یا حتی تعویض آن است؛ اما از کجا بفهمیم کارت گرافیک آی مک خراب شده است؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا پاسخ این سوال را بگیرید.

تعمیر کارت گرافیک آی مک

نقش کارت گرافیک در آی مک چیست؟

همانطور که اشاره کردیم نقش کارت گرافیک در مک بوک، پردازش گرافیکی است. اگر بخواهیم کمی بیشتر درمورد نقش و کاربرد کارت گرافیک در آی مک توضیح دهیم باید بگوییم که کارت گرافیک یک چیپ است که حکم پردازشگر در زمینه اشکال بصری را بر عهده دارد که به آن GPU هم می گویند. کارت گرافیک علاوه بر اینکه به پردازش گرافیکی می پردازد به طور قابل توجهی میزان و حجم عملیات مربوط به پردازنده اصلی کامپیوتر را کاهش می دهد که همین مسئله کمک بسزایی به افزایش سرعت سیستم و بهبود عملکرد کلی آن می کند. در ادامه شما را با مشکلاتی که نشان می دهند زمان تعمیر کارت گرافیک آی مک رسیده است، آشنا خواهیم کرد.

از کجا بفهمیم کارت گرافیک آی مک خراب شده است؟

  • سیاه شدن نمایشگر آی مک بعد از بالا آمدن یا بوت شدن سیستم عامل
  • عدم نمایش تصویر بعد از روشن کردن آی مک
  • کند شدن تصاویر یا نمایش آن ها به صورت بی کیفیت پس از اجرای بازی یا یک نرم افزار گرافیکی سنگین
  • شنیده شدن صدای بوق از آی مک که نشانه خرابی کارت گرافیک یا عدم اتصال درست آن به مادربورد است
  • نمایش خطوط عمودی بر روی نمایشگر آی مک

درصورت بروز هر یک از این مشکلات در آی مک خود مطمئن باشید که کارت گرافیک این دستگاه به مشکل خورده است و زمان تعمیر کارت گرافیک آی مک رسیده است؛ بنابراین سیستم خود را به نمایندگی تعمیرات آی مک بسپارید تا تکنسین های این مرکز به عیب یابی و تعمیر آن بپردازند یا درصورت نیاز کارت گرافیک سیستم شما را تعویض کنند.

بیشتر بخوانید: تعمیر صفحه نمایش آی مک

چرا کارت گرافیک آی مک خراب می شود؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم ترین دلایلی که موجب خرابی کارت گرافیک آی مک می شود، نوسان برق است. البته دو عامل مهم دیگر هم در خرابی و تعمیر کارت گرافیک آی مک نقش دارند که شامل: اتصال کارت گرافیک نامناسب به مادربرد و ضعیف بودن پاور سیستم می باشند. برد پاور وظیفه تامین برق مورد نیاز آی مک را برعهده دارد؛ به گونه ای که جریان برق شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز این دستگاه تبدیل کرده و از طریق مادربرد به آن ها انتقال می دهد؛ به همین دلیل اگر جریان برق نوسان داشته باشد نه تنها برد پاور دچار مشکل می شود بلکه امکان دارد سایر قطعات آی مک به ویژه مادربرد و کارت گرافیک آن نیز دچار مشکل شوند.

علاوه بر این گاهی اوقات که تصمیم می گیریم کارت گرافیک سیستم خود را ارتقا دهیم، خیلی باید دقت کنیم که کارت گرافیک جدیدی که برای سیستم خریداری می کنیم کاملا سازگار با مادربرد آن باشد؛ چراکه وصل کردن کارت گرافیکی که با مادربرد آی مک ناسازگار است، مستقیما به کارت گرافیک این دستگاه آسیب وارد می کند. از طرفی ضعیف بودن پاور سیستم هم که خودش را با خاموش شدن ناگهانی آی مک یا ریستارت شدن دائمی این دستگاه نشان می دهد در خرابی کارت گرافیک آن دست دارد.

آیا امکان تعمیر کارت گرافیک آی مک وجود دارد؟

پاسخ به این پرسش که آیا امکان تعمیر کارت گرافیک آی مک وجود دارد یا خیر؟ به میزان آسیبی که به کارت گرافیک آی مک وارد شده است که با عیب یابی این قطعه مشخص می شود، بستگی دارد. بنابراین درصورت بروز مشکلاتی که با خراب شدن کارت گرافیک آی مک در این سیستم به وجود می آید و به آن ها اشاره کردیم، بهتر است این دستگاه را به واحد های تعمیرات در نمایندگی مجاز اپل بسپارید. تکنسین های این مرکز با عیب یابی دقیق آی مک به شما خواهند گفت که امکان تعمیر کارت گرافیک آن وجود دارد یا باید تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید