جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل کند شدن تبلت اپل چیست؟

قطعه تاچ تبلت یکی از اجزای حساس و مهم دستگاه است که به کاربر امکان کنترل و تعامل با دستگاه را می‌دهد. اما ممکن است با گذر زمان یا به دلایل مختلفی، عملکرد تاچ تبلت شما کند شود. علل متفاوتی در رابطه با کند شدن تبلت وجود دارد. البته روش هایی برای رفع این مشکل نیز وجود دارد. در این مقاله از نمایندگی اپل، به بررسی دلایل ممکن کندی تبلت پرداخته و راه حل ‌های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

کند شدن تبلت اپل

دلایل کندی تبلت

بطور کلی دلایل زیادی در رابطه با کندی تاچ تبلت وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به نفوذ آلودگی و گرد و غبار، آپدیت نبودن و بروز نبودن نرم افزاری تبلت، ضعیف شدن یا خراب شدن قطعات سخت افزاری پردازنده، اجرای برنامه های گرافیکی، وجود مشکل سخت افزاری و خرابی تاچ تبلت اشاره نمود. در ادامه به بررسی این دلایل پرداخته و روش های رفع این مشکل را به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار می دهیم.

1. آلودگی و گرد و غبار

یکی از دلایل اصلی کندی تبلت، نفوذ ذرات گرد و غبار و همچنین اثر انگشت ‌ها روی سطح تاچ تبلت است. این ذرات می‌ توانند به تدریج به سنسورهای تاچ چسبیده و عملکرد صحیح آن ها را مختل کنند. برای رفع این مشکل، تمیزی دوره ‌ای سطح تاچ با استفاده از یک پارچه میکروفایبر نرم و مرطوب توصیه می ‌شود.

2. آپدیت نرم‌ افزاری

بروز نبودن نرم‌ افزار تاچ ممکن است باعث کندی عملکرد آن شود. در بسیاری از موارد، سازندگان تبلت ‌ها از طریق بروزرسانی‌ های نرم‌ افزاری، بهبودهایی در عملکرد تاچ ارائه می ‌دهند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که نرم‌ افزار تاچ بروز و سازگار با نسخه فعلی سیستم عامل تبلت شما باشد.

3. ضعف قطعات پردازنده

اگر تبلت شما دارای سخت‌ افزار ضعیف و پردازنده نسبتا ضعیفی است، ممکن است تاچ به صورت کند عمل کند. در این صورت اجزای سخت‌ افزاری نظیر پردازنده، حافظه RAM، یا سنسورهای تاچ ممکن است نیاز به ارتقاء داشته باشند.

4. برخی از برنامه ‌ها و پروسه‌ ها

نرم‌افزارها و پروسه‌های در حال اجرا می‌توانند منابع سیستم را به صورت زیادی مصرف کنند و باعث کندی تاچ شوند. بررسی برنامه‌ها و پروسه‌های در حال اجرا و بستن برنامه‌های غیرضروری می‌تواند کمک کند.

خدمات تخصصی نمایندگی اپل: تعمیر و تعویض تاچ آیپد

5. مشکلات سخت‌ افزاری

در برخی موارد، مشکلات سخت‌ افزاری ممکن است علت اصلی کندی تاچ باشند. که در این صورت نیاز به تعویض قطعه تاچ تبلت خواهید داشت.

6. قدیمی بودن مدل تبلت یا پر بودن فضای ذخیره‌ سازی

 یکی دیگر از دلایل کندی تاچ تبلت مربوط به قدیمی بودن مدل تبلت بوده و یا پر بودن فضای ذخیره سازی آن است.

7. استفاده از برنامه های قدیمی

 اگر تبلت شما از دسته مدل های قدیمی است و نمیتواند به نسخه های بالاتر سیستم عامل خود بروزرسانی شود، دلیل کندی تبلت شما همین موضوع است.

روش ها و رویکردهای رفع مشکل کندی تبلت

1. راه‌ اندازی مجدد تبلت

اگر تبلت شما کند عمل می ‌کند، راه ‌اندازی مجدد آن، اغلب می‌ تواند کمک کند. این کار باعث شروع دوباره تبلت شما می ‌شود و ممکن است هر گونه مشکلی که باعث کندی عملکرد شده است را برطرف کند. برای راه‌اندازی مجدد تبلت، ابتدا دکمه روشن/خاموش را چند ثانیه فشار دهید و سپس روی گزینه «راه‌ اندازی مجدد» ضربه بزنید.

2. پاکسازی حافظه پنهان (Cache)

یکی از سریع ‌ترین و آسان ‌ترین راه ‌ها برای رفع مشکل کندی تبلت، پاکسازی حافظه پنهان (Cache) است. حافظه پنهان منطقه ‌ای موقت است که تبلت شما فایل ‌ها را برای دسترسی سریع در آن ذخیره می ‌کند. طی زمان، حافظه پنهان ممکن است با فایل ‌هایی که دیگر نیازی به آن ها ندارید، پر شود. پاکسازی حافظه پنهان می‌ تواند فضا را آزاد کرده و به تبلت شما کمک کند که عملکرد مطلوب تری داشته باشد. همچنین شما می ‌توانید برنامه ‌ها و فایل‌ های قدیمی را که نیاز ندارید حذف کنید، فایل ‌ها را به سرویس ذخیره‌ سازی ابری منتقل کنید یا از کارت حافظه SD برای افزایش فضای ذخیره‌ سازی استفاده کنید.

این مقاله را از قلم نیندازید: دلیل روشن نشدن آیپد چیست؟

3. نصب بودن بدافزار ها و برنامه های مشکل‌ ساز

اگر یک برنامه خاصی باعث کندی تبلت شما شده باشد، بهترین راه‌ حل حذف آن برنامه است. معمولاً می ‌توانید برنامه‌ های جایگزینی پیدا کنید که همان مشکلات عملکرد را نداشته باشند. برای حذف یک برنامه، ابتدا برنامه تنظیمات را باز کنید و بر روی گزینه «برنامه ‌ها» کلیک کنید. برنامه ‌ای که می‌ خواهید حذف کنید را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. سپس بر روی گزینه «حذف» کلیک کنید.

4. بروزرسانی برنامه‌ ها

اگر برنامه ‌های زیادی روی تبلت شما نصب شده‌ اند، بروزرسانی آن ها می ‌تواند به بهبود عملکرد کمک کند. بسیاری از این بروزرسانی‌ ها شامل بهبود عملکرد و رفع اشکالات هستند. برای این اقدام ابتدا برنامه گوگل پلی را باز کنید و بر روی منو کلیک کنید تا برنامه ‌های خود را بروز کنید. سپس بر روی گزینه «برنامه ‌های من» و «بروزرسانی‌ ها» کلیک کنید. برای بروزرسانی همه برنامه‌ ها به یکباره، بر روی گزینه «همه را بروز کن» کلیک کنید. همچنین می ‌توانید بر روی هر برنامه جهت بروزرسانی آن کلیک کنید.

این مطلب کاربردی را بخونید: چرا آیپد آپدیت نمی شود؟

5. بروزرسانی سیستم عامل

همانطور که قبلاً گفته شد، نصب بودن سیستم عامل قدیمی می‌ تواند باعث کندی تبلت شما خواهد شد. برای بررسی بروزرسانی نرم ‌افزار، ابتدا برنامه تنظیمات را باز کنید و بر روی گزینه «درباره تبلت» یا گزینه «درباره دستگاه» کلیک کنید. سپس بر روی گزینه «‌بروزرسانی‌ های سیستم» یا «بروزرسانی نرم ‌افزار» کلیک کنید و دستورالعمل ‌های موردنظر  را دنبال کنید.

6. استفاده از برنامه های سبک‌ تر

اگر از برنامه های خاصی استفاده می‌ کنید، نصب برنامه های سبک‌ تر می‌ تواند به بهبود عملکرد دستگاه شما کمک کند. برنامه‌ هایی مانند تم ها که نمای ظاهری تلفن همراه شما را تغییر می‌ دهند می توانند از پردازش زیاد برای اجرای این ویژگی ها استفاده کنند. برخی از برنامه ها به منابع بیشتری نیاز دارند. نصب یک برنامه تم سبک‌ تر می‌ تواند به بهبود عملکرد تبلت کمک کند.

7. استفاده از برنامه ‌های بهینه ‌سازی عملکرد

یکی دیگر از روش ها و رویکرد های رفع مشکل کندی تبلت مربوط به استفاده از برنامه های بهینه ساز علمکرد تبلت است. چندین برنامه وجود دارد که برای بهبود عملکرد تبلت شما طراحی شده ‌اند. این برنامه ‌ها می‌ توانند به آزاد کردن حافظه، پاکسازی حافظه پنهان و موارد دیگر کمک کنند. یکی از معروف‌ ترین برنامه ‌های بهینه ‌سازی عملکرد، Clean Master است. این برنامه می‌ تواند به پاکسازی حافظه پنهان، حذف برنامه ‌هایی که استفاده نمی ‌کنید و موارد دیگر کمک کند.

8. بازنشانی تبلت به تنظیمات کارخانه

اگر تمام نکات دیگر را امتحان کرده ‌اید و تبلت شما هنوز کند است، بازنشانی به تنظیمات کارخانه ممکن است گزینه بهتری باشد. این کار تمام داده ‌ها و اطلاعات شما را حذف کرده و تبلت شما را با تنظیمات اولیه راه اندازی می کند. پیش از بازنشانی به تنظیمات کارخانه تبلت، اطمینان حاصل کنید که از  فایل‌ های خود پشتیبان‌گیری کرده ‌اید. برای انجام این اقدام ابتدا برنامه تنظیمات را باز کنید و بر روی گزینه «پشتیبان ‌گیری و بازنشانی» یا گزینه «تنظیمات بروز» کلیک کنید. سپس بر روی گزینه «بازنشانی داده ‌های کارخانه» یا گزینه «بازنشانی تبلت به تنظیمات کارخانه» کلیک کنید و دستورالعمل‌های مربوطه را دنبال کنید. اگر تمام این نکات را امتحان کرده‌اید و هنوز نمی‌ توانید سرعت و عملکرد تبلت خود را بهبود دهید، شاید وقت آن رسیده باشد که تبلت خود را تعویض کنید. همچنین در صورتی که مایل به تعویض دستگاه تبلت خود جهت رفع مشکل کندی آن نیستید، ممکن است مشکل کندی تبلت شما از لحاظ سخت‌ افزاری باشد که نیاز به تعمیر تخصصی دارد. در صورتی که تاچ تبلت شما کند عمل می ‌کند، ابتدا به تمیزی صفحه تاچ، بروزرسانی نرم ‌افزار تاچ و بررسی منابع سخت‌ افزاری اختصاص دهید.

در صورت حل نشدن این مشکل، ممکن است نیاز به بررسی تخصصی توسط تجهیزات و تعمیر آیپد داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید