جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند؟

تا چند سال پیش در برند اپل تمامی گوشی ها تنها با یک سیم کارت کار می کردند. اما با پیشرفت های ایجاد شده در تکنولوژی ساخت گوشی های این برند، اکنون بسیاری از مدل های آیفون دو سیم کارت نیز در بازار وجود دارند. به این ترتیب کاربران گوشی های آیفون می توانند از دو سیم کارت مجزا روی گوشی های خود استفاده کنند. 

این قابلیت برای کاربران گوشی های آیفون اهمیت زیادی دارد و استقبال خوبی از انواع گوشی های دو سیم کارته آیفون در بازار صورت گرفته است. با این حال موضوعی که در خصوص گوشی های آیفون دو سیم کارت وجود دارد این است که تمام مدل های دو سیم کارته این برند در بازار ایران در دسترس نیستند. 

موضوع دیگر این که دوسیم کارته بودن دستگاه های آیفون با سایر گوشی ها متفاوت است. در این مقاله می خواهیم به بررسی دو سیم کارته بودن این گوشی ها بپردازیم و ببینیم کدام یک از آنها در حال حاضر در بازار ایران در دسترس اند.

کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار میکنند

انواع آیفون دو سیم کارت

همانطور که گفته شد در برند اپل نیز هم اکنون امکان استفاده از گوشی های دو سیم کارته آیفون وجود دارد. اما این قابلیت دو سیم کارته بودن در خصوص گوشی های آیفون متفاوت است. در واقع برخی از این گوشی های آیفون دو سیم کارت از دو سیم کارت فیزیکی مجزا استفاده نمی کنند. 

این سیم کارت ها در دو قالب مجزا که یکی از آنها یک سیم کارت فیزیکی است و دیگری یک سیم کارت مجازی است که به آن eSIM گفته می شود، مورد استفاده قرار می گیرند. این سیم کارت ها که به صورت مجازی هستند توسط خود کمپانی در نظر گرفته شده اند و از طریق سیستم عامل iOS کار می کنند. برای استفاده از آنها باید باید با اسکن کردن بارکد، سیم کارت را فعال کرد. 

در کنار این گوشی های دو سیم کارته که بر اساس فناوری های پیشرفته روز نیز عمل می کنند، دسته دیگری از گوشی های آیفون وجود دارد که در آنها از دو سیم کارت فیزیکی مجزا استفاده می شود. بنابراین زمانی که از دو سیم کارته بودن گوشی های آیفون صحبت می شود، باید آنها را در دو دسته مجزا در نظر گرفت.

آیا سیم کارت های مجازی در ایران پشتیبانی می شوند؟

موضوعی که در خصوص سیم کارت های مجازی شرکت اپل وجود دارد این است که این سیم کارت ها در تمامی کشورها قابل استفاده نیستند و بسیاری از کشورها از این دست سیم کارت ها پشتیبانی نمی کنند. از جمله کشورهایی که در آنها نمی توان از آیفون دو سیم کارت مجازی و فیزیکی به صورت همزمان استفاده کرد، کشور ایران است. 

در واقع اپراتورهای تلفن همراهی که در ایران فعال هستند هنوز نمی توانند از این قابلیت استفاده کنند و تنها امکان استفاده از یک سیم کارت را در گوشی های خود دارند.

آیا در ایران امکان استفاده از گوشی های آیفون دو سیم کارت وجود دارد؟

از بین گوشی های آیفون که دارای دو اسلات برای سیم کارت فیزیکی هستند، می توان گوشی های آیفون 11، آیفون ایکس اس، آیفون ایکس اس مکس و آیفون ایکس آر را نام برد. این گوشی ها دارای دو جا برای سیم کارت هستند که در بیشتر کشورها فعال اند و می توان از آنها استفاده کرد. 

این گوشی ها با پارت نامبر آمریکا، امارات و کشورهای اروپایی عرضه می شوند و اگر گوشی آیفون با پارت نامبر این کشورها در ایران خریداری شوند، این مدل ها در ایران از دو سیم کارت پشتیبانی نمی کنند و تنها جای یک سیم کارت آنها قابل استفاده است. از این رو در یک جمع بندی نهایی می توان گفت که هنوز از گوشی های آیفون دو سیم کارت در ایران پشتیبانی نمی شود. 

با این حال یک گزینه برای استفاده از گوشی های دو سیم کارته آیفون، خرید گوشی هایی با پارت نامبر چین، هنگ کنگ و ماکائو است. این کشورها گوشی های آیفون دو سیم کارته با دو اسلات فیزیکی را تولید و عرضه می کنند که برخی از آنها در ایران نیز قابل استفاده هستند.