جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

سواپ آیفون

سواپ آیفون، نوعی اقدام تعمیراتی است که معمولا در گوشی های آیفون غیر قابل تعمیر انجام می شود. منظور از SWAP آیفون، تعویض قطعات و آی سی های روی برد است تا برد سوخته، اصلاح شده و اصطلاحا زنده شود. سواپ زمانی انجام می شود که تعمیرکار بخواهد یک آیفون غیر قابل تعمیر را روشن کرده و اطلاعات آن را بازیابی کند.

در ادامه این مقاله، شما را با جزئیات بیشتر در مورد سواپ آیفون و نحوه انجام آن آشنا می کنیم. چنانچه نیاز به دریافت این خدمات داشتید، حتما از تیم تعمیر موبایل در نمایندگی اپل مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید؛ به یاد داشته باشید که سواپ یک کار تخصصی است و باید با استفاده از ابزار و تجهیزات مخصوص انجام شود.

سواپ آیفون

سواپ آیفون چیست؟

می توان گفت که سواپ، یک روش جدید تعمیراتی است تا گوشی های اپل معیوب، مجددا قابل استفاده شوند. تعمیرکاران در این روش، آی سی های اصلی برد شامل بیس باند، هارد، سی پی یو و EEPROM را در بردهای سوخته، تعویض می کنند. به عبارت بهتر، این آی سی ها روی یک برد سالم و تراش خورده نصب می شوند و برد جدید، در آیفون تعبیه می گردد. جالب تر این که پس از پایان سواپ آیفون، تعمیرکاران روی برد سالم، آیکلود جدیدی با سریال قبلی بالا می آورنددکه به این عمل اصطلاحا BACK TO LIFE  یا بازگرداندن یک گوشی مرده به زندگی گفته می شود.

هزینه سواپ کردن آیفون

همانطور که گفته شد، منظور از سواپ آیفون، نصب آی سی های سالم روی برد سوخته گوشی اپل، بر روی یک برد سالم است. این کار، نیازمند استفاده از یک برد جدید است و هزینه آن با توجه به قیمت بردهای اورجینال تعیین می شود. در صورتی که قیمت برد جدید بالا باشد، هزینه نهایی سواپ کردن آیفون هم بالا خواهد بود. با این حال پس از سواپ، شما می توانید مجددا از اطلاعات گوشی خود استفاده کنید و همین مسئله، ارزش مادی بالای این عملیات را مشخص می کند.

پیشنهاد سایت: آیفون ریپک چیست؟

SWAP آیفون چه موقع انجام می شود؟

سواپ آیفون، زمانی انجام می شود که مدار برد گوشی apple بر اثر نفوذ رطوبت، سقوط از ارتفاع، ضربه و … به طور کلی از کار افتاده باشد. در این شرایط گوشی خاموش شده و دیگر امیدی به روشن کردن آن نیست.

اگر آی سی ها سالم باشند، تعمیرکار از یک برد جدید استفاده کرده و به این ترتیب، گوشی را روشن و قابل استفاده می کند. آی سی حافظه یا IC NAND، 2 CPU، 3RAM، 4. e2prom مهم ترین آی سی هایی هستند که در این شرایط، از برد آسیب دیده جدا شده و روی برد جدید نصب می شوند.

فیلم سواپ آیفون

نحوه سواپ کردن آیفون

سواپ آیفون با بیرون آوردن برد آسیب دیده و تراش دادن برد جدید آغاز می شود. پس از آن تکنسین، آی سی ها را جدا کرده و آنها را ریبال می کند. سپس مادربرد روی نگهدارنده برد قرار داده می شود و عملیات برداشتن تراشه از روی برد شروع می گردد. در مرحله بعدی، نگهدارنده برد زیر لوپ قرار داده می شود و با استفاده از حرارت سشوار صنعتی و چاقوی مخصوص، چسب اپوکسی روی سی پی یو برداشته می شود.

در ادامه عملیات سواپ آیفون، CPU  اصلی با دقت هر چه تمام تر برداشته می شود و در گوشه امن قرار داده می شود. بعد نوبت به جداسازی سی پی یو بیس باند (baseband CPU)، هارد یا نند و تمیز کردن قطعات می رسد. پس از تمیزکاری هارد، نوبت به شابلون زدن و یا ریبال کردن سطح آی سی هارد است. پس از پاکسازی و ریبال دیگر آی سی ها، آنها را روی برد جدید نصب می کنند. در گام بعدی سواپ آیفون، پس از رایت داده های آی سی های هارد و سی پی یو روی مادربرد، آنهار ا نصب و لحیم کاری می کنند. سپس مادر برد به منبع تغذیه وصل شده و برای اطمینان از جریان کشی بوت نرمال، آزمایش می شود.

خدمات تخصصی نمایندگی اپل: تعمیر بیس باند آیفون