جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آیفون ریپک چیست؟ آیا ارزش خرید دارد؟

جای شکی نیست که گوشی های آیفون همیشه طرفداران زیادی داشته و دارد. اما همانطور که می دانید قیمت این گوشی ها تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند بالا رفتن قیمت ارز و محدودیت های واردات این کالاها در ایران، افزایش بسیار زیادی داشته است. با این حال هنوز هم بازار خرید و فروش این گوشی ها داغ است و این بار یکی از چیزهایی که بسیار رواج داشته، گوشی های آیفون ریپک است. این گوشی ها به همراه گوشی های Refurbished بخش زیادی از بازار را اخیرا به خود اختصاص داده اند و مزیت ها و معایب زیادی دارند. اگر شما هم نمی دانید که به چه گوشی هایی آیفون ریپک گفته می شود و چه تفاوتی با آیفون های دیگر دارد، در این مقاله با ما همراه باشید تا بعد از بررسی و مقایسه این گوشی ها با گوشی های اصلی آیفون، مزیت ها و معایب خرید آنها را هم بررسی کنیم.

آیفون ریپک چیست

آیفون ریپک چه تفاوتی با آیفون پک اصلی دارد؟

گوشی های اصلی آیفون به عنوان گوشی های پک اصلی شناخته می شوند که کاملا دستگاه هایی فابریک، نو و در بسته بندی پلمپ خود شرکت آیفون عرضه می شوند و قطعا هم قیمت آنها بالاست. اما در مقابل آنها گوشی های ریپک یا Repack و گوشی های ریفربیش وجود دارد که می توان آنها را با قیمتی بسیار کمتر خریداری کرد. گوشی های پک اصلی تمامی قطعات اصلی و فابریک آیفون را دارد. برای مثال آداپتور یا کابل های آن کاملا فابریک است. از طرفی نیز این گوشی ها با گارانتی های معتبر شرکتی عرضه می شوند. 

اما گوشی آیفون ریپک، گوشی هایی هستند که بدون کارتن فروخته می شوند. گاهی نیز کارتن این گوشی ها تعویضی است و با کارتن و بسته بندی اصلی آیفون فروخته نمی شوند. اما این تنها ویژگی گوشی های ریپک نیست. آنها شامل سه نوع مختلف اند که هر کدام ویژگی های خود را دارد و در ادامه آنها را بیشتر بررسی می کنیم. در نهایت هم گوشی های ریفربیش آیفون آن دسته از گوشی هایی است که بعد از خرید به دلایلی توسط مشتریان به شرکت اپل پس داده شده اند و سپس اپل این گوشی های معیوب را تعمیر و بازسازی کرده و مجددا آنها را با یک قیمت پایین تر وارد بازار می کند.

انواع گوشی های آیفون ریپک

همانطور که گفته شد گوشی های ریپک آیفون چند نوع مختلف دارد. نوع اول این گوشی ها تنها کارتن ندارند، ولی تمام قطعات آنها اصلی است و کیفیت شان در حد گوشی های پک اصلی آیفون است. دسته دوم گوشی های ریپک به گوشی هایی اشاره دارد که یا برخی از قطعات آنها مانند باتری آیفون یا تمام لوازم جانبی این گوشی ها اصل نیست و همه آنها تعویض شده است. در نهایت کم ارزش ترین دسته گوشی های آیفون ریپک آن دسته از گوشی هایی است که تقریبا اکثر قطعات اصلی داخلی آن تعویضی است و اصل نیست. 

اکثر قطعات به دنبال آسیب و خرابی یا تعمیر شده اند یا این که کلا تعویضی هستند. در نتیجه خود گوشی های ریپک هم بسته به نوعی که دارند، ارزش گذاری های متفاوتی نیز خواهند داشت. همین موضوع یک چالش مهم است، چرا که تشخیص این که گوشی آیفون Repack از کدام نوع است، قطعا برای اکثر کاربران بسیار سخت و پیچیده خواهد بود.

آیا گوشی های ریپک تاییدیه اپل را دارد؟

گوشی های ریپک آیفون که تحت نظر خود اپل ریپک شده اند، مورد تایید این کمپانی هستند و خود اپل آنها را طی سلسله مراتبی ریپک کرده است. در مشخصات گوشی ریپک آیفون، مدل گوشی با حرف F مشخص می شود و می توان فهمید که خود اپل آنها را ریپک کرده است. این گوشی ها به شرکت بازگردانده شده اند و با انجام برخی تعمیرات و بازسازی ها، به صورت ریپک عرضه شده اند. آیفون قطعات آسیب دیده را با قطعات اصلی تعویض می کند و با تعویض باتری و پوسته بیرونی آن و همچنین فرمت و نصب مجدد سیستم عامل، دستگاه را کاملا نو و تمیز مجددا با قیمتی پایین تر عرضه می کند. با این حال نکته مهم این است که تمامی گوشی های آیفون ریپک به صورت رسمی توسط اپل ریپک نشده اند و باید به این موضوع دقت کرد. اکثر گوشی های ریپک شده آیفون موجود در بازار توسط شرکت های شخص ثالث ریپک شده اند که قطعا نمی توان کیفیت و کارایی آنها را تضمین کرد.

این مقاله را از قلم نیندازید: چگونه آیفون اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟

روش های تشخیص آیفون ریپک از آیفون پک اصلی

گوشی های آیفون پک اصلی قطعا قیمتی بسیار بالاتر از انواع گوشی های آیفون ریپک دارند. در نتیجه باید در زمان خرید یک آیفون اصلی بتوانید آن را از انواع آیفون های ریپک تشخیص دهید. در اولین قدم باید مطمئن شوید که کارتن دستگاه اصلی است. پک های اصلی آیفون کیفیت بالایی دارند و با آب و رطوبت نوشته های روی آنها پاک نمی شود. اما بسته بندی های تقلبی اینطور نیستند و با کشیدن یک دستمال خیس روی بسته بندی، نوشته ها کم رنگ خواهند شد. مشخصات روی جعبه مانند فونت نوشته ها یا تصاویر و … در پک های اصلی با تقلبی متفاوت است. 

شما باید در زمان خرید به دقت تمامی لوازم جانبی از جمله آداپتور یا هندزفری را چک کنید و از اصل بودن آنها مطمئن شوید. ظاهر گوشی نیز باید کاملا سالم باشد و اگر کوچکترین خط و خشی روی آن بود مطمئن باشید که دستگاه مورد نظر اصل نیست. از طرفی هم باید شماره سریال روی بسته بندی و خود گوشی با هم یکی باشد و از طرفی این شماره سریال برای این دستگاه در سایت اپل نیز ثبت شده باشد. این روش ها برای زمانی است که گوشی را روشن نکرده باشید. بعد از راه اندازی و روشن کردن گوشی با رفتن به بخش تنظیمات می توانید بر اساس شماره مدل دستگاه ریپک بودن آن را تشخیص دهید. اگر این شماره مدل با F شروع شد، یعنی گوشی پک اصلی نیست و ریپک یا ریفربیش است.

مزیت ها و معایب آیفون های ریپک

مزیت خرید یک آیفون ریپک تنها پرداخت هزینه ای کمتر است. خصوصا کسانی که علاقه زیادی به خرید آیفون دارند اما هزینه خرید پک اصلی آیفون برای آنها بالاست، می توانند با خرید یک آیفون ریپک شده هزینه بسیار کمتری بپردازند. با این حال ایرادهایی که در خصوص خرید این گوشی ها وجود دارد بسیار بیشتر است. اول از همه تشخیص کیفیت و نوع گوشی ریپک بسیار سخت است. اگر گوشی تقلبی و دست دوم باشد، قطعا هزینه ای که می پردازید هدر می رود. از طرفی ممکن است این گوشی ها زودتر به تعمیر یا تعویض قطعات نیاز داشته باشند. بسیاری از گوشی های ریپک شده آیفون که به صورت رسمی توسط شرکت ریپک نشده اند فاقد گارانتی معتبرند و در نتیجه در صورت خرابی و نیاز به تعمیر موبایل اپل یا تعویض قطعات هزینه بسیار زیادی را به دنبال خواهند داشت.

آیا آیفون ریپک شده بخریم یا خیر؟

در این مقاله به صورت کامل با مشخصات و ویژگی هایی گوشی های آیفون ریپک آشنا شدیم. این گوشی ها هم مزیت هایی دارند و هم یک سری ایرادها. اول از همه این که می توان یک گوشی آیفون با کیفیت را با قیمتی بسیار کمتر خریداری کرد. اما مشکل زمانی ایجاد می شود که یک سری سودجو به جای فروش آیفون های پک اصلی، این آیفون های ریپک را به مشتریان بفروشند. نکته مهم بعدی هم مربوط به ریپک های رسمی آیفون و ریپک های شرکت های شخص ثالث است. 

اگر بتوان از جایی آیفون ریپک را خریداری کرد که کیفیت و اصل بودن آن را تضمین کند، خرید یک آیفون ریپک ارزشش را دارد. اما در غیر این صورت خرید این گوشی ها می تواند ریسک زیادی داشته باشد و احتمال این که شما یک گوشی تقلبی و دست دوم را به جای یک آیفون Repack با کیفیت بخرید زیاد است. در نهایت خاطر نشان می سازیم برای خرید موبایل اپل فقط از طریق نمایندگی اپل و فروشگاه های مجاز اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید