جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

رفع مشکل کار نکردن وب ‌کم یا دوربین لپ ‌تاپ اپل

کار نکردن وب کم مک بوک ، مشکل نسبتا رایجی است اما خوشبختانه می توان آن را برطرف کرد. کافی است علت از کار افتادن دوربین را شناسایی کنید و سپس اقدامات لازم را متناسب با این دلایل انجام دهید. پیش از آن باید به این نکته توجه کنید که مک بوک های اپل و مک دسکتاپ، معمولا وبکم داخلی دارند. البته امکان اتصال وب کم USB هم به این لپ تاپ ها وجود دارد. در صورت کار نکردن وب کم مک بوک، لازم است اقداماتی را انجام دهید تا مشکل برطرف شود. در ادامه کاربردی ترین راهکارهای حل مشکل کار نکردن دوربین لپ تاپ اپل را به شما آموزش می دهیم. با این حال می توانید برای دریافت خدمات تخصصی تر از کارشناسان تعمیر مک بوک در نمایندگی اپل مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

کار نکردن وب کم مک بوک

دلایل کار نکردن وب کم مک بوک

گاهی دوربین لپ تاپ درست کار نمی کند، تنها به این دلیل که چیزی لنز آن را پوشانده است. ممکن است لنز آسیب دیده یا حتی شکسته باشد و دوربین به این دلیل از کار افتاده باشد. یکی دیگر از دلایل کار نکردن وب کم مک بوک، عدم دسترسی سیستم است. معمولا مک پیش از اجرای برنامه های مختلف، مجوز دسترسی آنها را می خواهد؛ ممکن است به اشتباه این مجوز را لغو کرده باشید. گاهی پردازش های مربوط به دوربین به درستی اجرا نمی شوند و به دنبال آن، وب کم کار نمی کند. در نهایت مشکلات نرم افزاری همچون ویروسی شدن یا هنگ کردن سیستم هم دلایل دیگر کار نکردن دوربین لپ تاپ apple هستند.

بیشتر بخوانید: بررسی مشکلات لپ تاپ اپل

رفع مشکل کار نکردن وب کم لپ تاپ اپل

بررسی ظاهری لنز برا رفع مشکل کار نکردن وب کم مک بوک

در صورت کار نکردن وب کم مک بوک، اول مطمئن شوید که چیزی روی لنز را نپوشانده است. همچنین باید اطمینان پیدا کنید که لنز، خراش یا آسیب دیدگی خاصی ندارد. اگر چیزی لنز را پوشانده، آن را از بین ببرید. سطح لنز را با یک دستمال نرم و تمیز، پاک کنید تا گرد و بار روی آن نماند. چنانچه متوجه شدید که لنز دوربین لپ تاپ شما شکسته یا خط و خش روی آن افتاده است، بهتر است اقدام به ترمیم یا تعویض دوربین مک بوک کنید.

چک کردن دسترسی های وب کم

روش دیگر برای حل مشکل کار نکردن دوربین مک بوک، بررسی دسترسی ها و در صورت نیاز، اصلاح کردن آنهاست. سیستم عامل مک، موقع اجرای برنامه ها برای اولین بار، از شما درخواست دسترسی می کند. اگر این دسترسی را نداده باشید، دوربین کار نخواهد کرد. وارد بخش تنظیمات [System Preferences]  شده و در منوی [Security and Privacy] گزینه [Camera] را انتخاب کنید. سپس مجوز مربوط به وب کم را چک کرده و در صورت نیاز، آن را فعال نمایید.

لغو پردازش های VDCAssistant و AppleCameraAssistant Proces

VCDAssistant  و AppleCameraAssistant دو پردازشی هستند که فعالیت دوربین لپ تاپ اپل بسته به آنهاست. اگر یکی از این پردازش ها به درستی اجرا نشوند، ممکن است دوربین هم کار نکند. کاری که باید برای رفع مشکل کار نکردن وب کم مک بود انجام دهید، لغو این فرایندها به صورت دستی است. برای این منظور، Terminal  مک را راه اندازی کنید. سپس دستور sudo killall VDCAssistant;sudo killall AppleCameraAssistant و وارد کرده و اینتر را بزنید. در مرحله بعدی، پسورد ادمین سیستم خود را برای تأیید اعتبار تایپ کنید و سپس دوباره سعی کنید از وب کم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خطرات استفاده از لپ تاپ

راه اندازی مجدد مک بوک

آخرین راهکار نرم افزاری جهت حل مشکل کار نکردن دوربین لپ تاپ اپل، راه اندازی مجدد این دستگاه است. روی منوی اپل کلیک کرده و سپس گزینه “Restart”  را انتخاب کنید. در پنجره ای که نمایش داده می شود، تیک کنار گزینه [Reopen Windows When Logging Back in]  را بردارید. در ادامه بر روی گزینه “Restart” کلیک کنید و منتظر بمانید تا سیستم مجددا راه اندازی شود.