جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آیا دوربین مک بوک هک می شود؟ روش های جلوگیری از هک دوربین لپ تاپ

امنیت زیاد یکی از دلایلی است که مردم محصولات اپل را تهیه می کنند. با این حال نه اپل و نه هیچ شرکت دیگری نمی تواند ادعا کند که کاملا نفوذ ناپذیر است. چرخه کشف راه نفوذ و مسدود کردن آن همیشه در جریان است، اما بیایید بررسی کنیم که آیا اساسا هک دوربین مک بوک امکان دارد؟ چه روش هایی برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ ها وجود دارد؟

مدت هاست که تعداد زیادی از افراد جلوی دوربین لپ تاپ های خود را با چسب یا چیزهای دیر می پوشانند تا مبادا اگر هک شدند، هکر به تصویر آن ها دسترسی داشته باشد. حتی برخی از شرکت ها برای رفع این دغدغه کاربران خود اقدام به تعبیه سازکاری برای پوشاندن دوربین در لپ تاپ ها کردند. اما آیا تا ابد باید دوربین ها را پوشاند؟

جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ

آیا هک شدن دوربین مک بوک ممکن است؟

هکرها راه های بی نهایت مختلفی برای نفوذ به سیستم ها دارند. آن ها می توانند با ذخیره همه چیزهایی که شما تایپ می کنید به رمز ورود شما دست پیدا کنند، یا با استفاده از میکروفون یا دوربین مک بوک شما اطلاعات شما را جمع آوری کنند.

با این حال اپل از سال 2019 یک ویژگی به مک بوک اضافه کرد. پس از این بروز رسانی برای باز کردن میکروفون یا دوربین در مک بوک کاربر بای اجازه باز شدن این سنسورها را صادر می کرد. همچنین هنگام روشن بودن وبکم یک چراغ کوچک سبز در کنار آن روشن می شود. اپل با اضافه کردن این ویژگی ها سعی کرد تا راه نفوذ از طریق این قسمت ها را مسدود کند.

با اینکه پس از مدتی مشخص شد این تمهیدات هم برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ ها کافی نبوده اند. سرویس کنفرانس ویدئویی Zoom باگی داشت که از طریق آن دسترسی به دوربین مک بدون نیاز به دریافت اجازه و روشن شدن چراغ را ممکن می کرد. در این حالت هکرها می توانستند بدون اطلاع کاربر آن ها را وارد تماس ویدئویی کنند.

مدتی پس از کشف این مسئله zoom اقدام به رفع این مشکل کرد و اپل هم اصلاحاتی انجام داد. با این حال مشخص شد که حتی نیاز به اجازه کاربر و چراغ در کنار دوربین نیز برای جلوگیری از هک دوربین مک بوک ها کافی نیستند.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: روش های رفع مشکل کار نکردن وبکم مک بوک

روش های جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ

در رابطه با امنیت سیستم ها دو بعد وجود دارد. اولی سیستم و امنیت آن است و دومی کاربر و الگوی استفاده او از سیستم. در این قسمت به الگوی رفتاری کاربر می پردازیم و نکاتی را مطرح می کنیم که شما باید رعایت کنید تا خطراتی که متوجه سیستم شما هستند را به حداقل برسانید. این الگو شامل 3 راهبرد می شود و هر راهبرد تکنیک های خاص خود را دارد.

روش اول: لپ تاپ خود را امن نگه دارید

هکرها برای دسترسی به وبکم شما از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند که یکی از آن ها ویروس ها هستند. بنابراین یک آنتی ویروس خوب می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. توجه داشته باشید که باید به هر اخطار آنتی ویروس خود اهمیت دهید. بهترین آنتی ویروس ها هم اگر به اخطارهایشان توجه نکنید، کار خاصی نمی توانند برای شما کار خاصی انجام دهند.

سیستم خود را به روز نگه دارید. بروز بودن سیستم نقش مهمی در امنیت لپ تاپ و جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ ایفا می کند. به غیر از ویژگی هایی که هر از گاهی با بروزرسانی به برنامه ها اضافه می شود، بخش بزرگی از این آپدیت ها شامل رفع باگ ها می شود. باگ هایی که یکی از دروازه های ورود هکرها به سیستم شما هستند.

نکته سوم این راهبرد این است که برنامه هایی را که از طریق تبلیغات پیدا می کنید دانلود نکنید. حتی اگر برنامه ای را هم می شناسید و از قبل اطلاعاتی درموردش به دست آورده اید، بهتر است آن را از طریق مارکت های معتبر دانلود کنید. همچنین از دانلود کردن فایل هایی که به ایمیل های تبلیغاتی متصل شده اند خودداری کنید. همچنین برای ایمن کردن سیستم خود، لازم است با بهترین آنتی ویروس های مک بوک آشنا شوید.

به ایمیل هایی که می گویند وبکم شما هک شده توجه نکنید!

برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ تان از باز کردن و توجه به این ایمیل ها پرهیز کنید. بعضی کلاهبرداران ایمیل هایی به افراد مختلف ارسال می کنند و می گویند که سیستم آن ها را هک کرده و به اطلاعات یا وبکم آن ها دسترسی دارند. به همین ترتیب از افراد زیادی اخاذی می کنند.

تنها کاری که باید انجام دهید، پاک کردن آن ایمیل و اسکن سیستم تان است تا اگر واقعا رخنه ای در لپ تاپ شما ایجاد شده بود آن را ببندید. توجه کنید که حتی اگر هکر فیلم یا اطلاعاتی از شما داشته باشد و شما هم مبلغ درخواستی را به او پرداخت کنید، او همیشه آن فیلم را برای اخاذی از شما در اختیار دارد. پس این کار کمکی نمی کند. برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ ادامه مطلب را مطالعه کنید.

روش دوم: مجوزهای استفاده از وبکم را محدود کنید

وقتی برنامه ها یا سایت هایی را باز می کنید که برای انجام برخی فعالیت ها نیاز به استفاده از وبکم و میکروفون شما دارند، یک اعلان برای شما ارسال می شود. محتوای این اعلان درخواستی مبنی بر اجازه شما برای استفاده از دوربین و میکروفون است. برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ بهتر است به هر برنامه و سایتی این اجازه را ندهید. همچنین بعد از استفاده از سایت ها و برنامه های معتبر نیز این مجوزها را لغو کنید.

دستورالعملی که در ادامه توضیح می دهیم مخصوص ویندوز 10 است، اما شما می توانید با کمی دقت با همین دستورالعمل مجوززهای خود در ویندوزهای دیگر را نیز باطل کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد بخش تنظیمات شوید و از منوی اصلی آن گزینه privacy را انتخاب کنید.
  • از پنل سمت چپ گزینه camera را انتخاب کنید.
  • در این صفحه می توانید مشخص کنید که به کدام برنامه ها می خواهید اجازه دسترسی به دوربین را بدهید.
  • همچنین اگر به کلی از دوربین استفاده نمی کنید، برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ می توانید با کلیک کردن روی Change که زیر عبارت allow access to the camera on this device قرار دارد و سوییچ کردن کلید روی گزینه off آن را از دسترسی خارج کنید.
مجوزهای استفاده از وبکم را محدود کنید

محدود کردن مجوزهای وبکم برای سیستم های مک

محدود کردن مجوزها برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ برای مک بوک ها هم مفید است. همانطور که ابتدای مطلب گفتیم، درست است که مک بوک ها از امنیت بالایی برخوردار هستند، اما هک شدن آن ها غیر ممکن نیست. برای محدود کردن مجوزهای وبکم در مک بوک مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از قسمت dock گزینه system preferences را انتخاب کنید.
  • اگر به صورت خودکار در تب privacy قرار ندارید از بالای صفحه وارد این بخش شوید.
  • در این قسمت روی گزینه Security & privacy کلیک کنید و صفحه را تا دیدن عبارت camera بالا ببرید (اسکرول داون کنید).
  • وارد قسمت دوربین شوید و تیک جلوی همه برنامه ها را بردارید. اگر گزینه ها برای شما قفل هستند، باید از پایین صفحه قفل را غیر فعال کنید (از شما رمز ورودتان را می خواهد) و بعد تغییرات را اعمال کنید.

نتیجه گیری

جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ آنقدر حیاتی هست که بخواهید هر کاری برایش بکنید. راهکارهایی که در این مطلب توضیح دادیم بسیار ساده هستند و در عین حال می توانند امنیت بیشتری برای لپ تاپ شما ایجاد کنند. بنابراین سعی کنید همه راهکارهای گفته شده را انجام دهید.

یک آنتی ویروس قدرتمند نصب کنید، سیستم خود را بروز نگه دارید و به هر سایت و برنامه ای اجازه دسترسی داشتن به دوربین و میکروفون را ندهید. بدین ترتیب همه کارهای لازم برای جلوگیری از هک شدن وبکم لپ تاپ را انجام داده اید. به اشتراک گذاشتن تجربیات شما با دیگر مخاطبان نمایندگی اپل در این رابطه می تواند، برای دیگر دوستانی که به این صفحه سر می زنند کمک کننده باشد.