جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل شارژ نشدن مک بوک چیست؟

مک‌ بوک‌ ها به عنوان یکی از لپ ‌تاپ ‌های پرطرفدار و با کیفیت با باطری داخلی شناخته می ‌شوند اما گاهی اوقات، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که شارژ کردن دستگاه را کند یا به صورت کامل متوقف کند. دلایل زیادی در رابطه به شارژ نشدن لپ تاپ اپل وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به باطری آسیب دیده، مشکل یا خرابی در آداپتور و کابل شارژ، مشکل و خرابی در پورت شارژ، مشکلات نرم افزاری، دما و محیط اطراف، مشکلات سخت افزاری و بسیاری دلایل دیگر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی دلایل احتمالی شارژ نشدن مک‌ بوک می پردازیم و به صورت تخصصی راه ‌حل ‌های ممکن جهت رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل را مورد بررسی قرار می دهیم.

شارژ نشدن مک بوک

بررسی دلایل شارژ نشدن مک بوک

1. باتری آسیب‌ دیده

با گذر زمان، باتری مک‌ بوک ممکن است دچار مشکل کاهش کارایی و به پایان رسیدن عمر مفید شود یا آسیب ببیند که موجب شارژ نشدن دستگاه می ‌شود. برای بررسی بهتر این موضوع تست باتری را انجام داده و در صورت لزوم، باتری را تعویض کنید.

2. مشکلات و خرابی در آداپتور و کابل شارژ

آداپتور یا کابل شارژ ممکن است دچار خرابی یا مشکلات در اتصال باشد. برای رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل، استفاده از آداپتور و کابل شارژ دیگری را امتحان کنید و اطمینان حاصل کنید که آن ها سالم هستند.

3. مشکلات در پورت شارژ

یکی دیگر از علل شارژ نشدن مک بوک مربوط به خرابی یا وجود مشکل در پورت شارژ دستگاه است. پورت شارژ ممکن است خراب شده باشد یا با ذرات و گرد و غبار مانع از شارژ شدن صحیح دستگاه شما ‌شود. برای رفع این مشکل پاکسازی پورت شارژ با دقت یا تعمیر پورت در صورت لزوم می تواند این مشکل را به طور کامل برطرف کند.

4. مشکلات نرم ‌افزاری

مشکلات نرم ‌افزاری ممکن است باعث اختلال در فرآیند شارژ شود. بازنشانی نرم‌ افزار یا بروزرسانی به آخرین نسخه سیستم عامل می تواند این مشکل را رفع کند.

5. دما و محیط اطراف

از دیگر دلایل شارژ نشدن مک بوک می توان به دما و محیط اطراف اشاره کرد. دما و محیط اطراف نیز می‌ توانند بر روی شارژ مک‌ بوک تأثیر بگذارند. جهت رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل ابتدا از شارژ در محیط‌ های گرم یا سرد خودداری کنید و در صورت امکان، دستگاه را در محیط معتدل نگه داری کنید.

6. باتری مک بوک خود را بررسی کنید

یکی از روش های بسیار ساده جهت بررسی این مشکل، تست سلامت باتری است. برای بررسی اینکه آیا باتری شما مشکلی دارد یا مشکل از بخش های دیگر است، نیاز است تا مراحلی را طی نمایید. این مراحل عبارت اند از:

 • ابتدا روی نماد شارژ باتری در سمت راست بالای دسکتاپ نزدیک ساعت کلیک کنید.
 • سپس روی تنظیمات باتری کلیک کنید. با این کار بخش باتری تنظیمات سیستم باز می شود.
 • در ادامه فاکتور های سلامت باتری را مورد بررسی قرار دهید.
شارژ نشدن لپ تاپ اپل

در صورتی که هشدار یا اخطاری را مشاهده می کنید، ایراد سخت افزاری بوده و نیاز به بررسی تخصصی در این زمینه خواهد بود. همچنین در مک های قدیمی تر، جهت بررسی این موضوع نیاز به طی کردن مراحلی دیگر خواهید داشت. این مراحل عبارت اند از:

 • ابتدا کلید Alt/Option را نگه دارید.
 • سپس روی نماد شارژ باتری در سمت راست بالای دسکتاپ نزدیک ساعت کلیک کنید.
 • پس از عنوان Condition در بالای منو، یکی از چهار پیام وضعیت باتری را مشاهده خواهید کرد: Normal، Replace Soon، Replace Now، و Service Battery.
 • اگر باتری شما عادی توصیف می شود، از نظر سلامت باتری نباید هیچ نگرانی در مورد آن داشته باشید.
 • اگر پیشنهاد جایگزینی به زودی، جایگزینی اکنون یا باتری سرویس را می دهد، ممکن است علت مشکلات شارژ باتری شما باشد.

این مقاله خواندنی را از دست ندهید: خاموش شدن ناگهانی مک بوک

7. سیستم عامل دستگاه خود را بروزرسانی نمایید

گاهی اوقات یک بروزرسانی نرم افزاری ممکن است مشکلات شارژ مک شما را برطرف کند. زیرا معمولا در صورتی که دستگاه شما به صورت مداوم بروزرسانی نمی شود، ممکن است باگ های نرم افزاری باعث این اتفاقات شوند. جهت رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل نیاز به طی کردن مسیر نامبرده در زیر خواهید داشت:

 • ابتدا به تنظیمات سیستم > عمومی > بروزرسانی نرم افزاری (یا تنظیمات برگزیده سیستم > بروزرسانی نرم افزاری در نسخه های قدیمی macOS) بروید تا بررسی کنید که بروزرسانی جدید وجود دارد یا نسخه سیستم عامل دستگاه شما آخرین نسخه ممکن است.
 • در صورتی که امکان بروزرسانی برای دستگاه شما وجود داشته باشد، نیاز به اتصال به اینترنت جهت این اقدام خواهید داشت.
 • همچنین در صورتی که اینترنت پر سرعت ندارید، می توانید جهت کسب خدمات مورد نظر خود به مراکز خدمات نرم افزاری اپل به صورت حضوری مراجعه نمایید.

این مقاله را از قلم نیندازید: چگونه باتری مک ‌بوک را کالیبره کنیم؟

8. برق را بررسی کنید

اگر شارژر مک بوک شما کار نمی کند، باتری مک بوک شما را شارژ نمی کند. بنابراین باید مطمئن شوید که شارژر خوب کار می کند. برای بررسی این فاکتور نیاز به بررسی چند مورد خواهید بود. از جمله این موارد می توان به بررسی پریز برق، بررسی سیم برق AC، بررسی کابل DC و بررسی کابل شارژر مک بوک اشاره کرد. در ادامه به بررسی دقیق تر این فاکتور ها می پردازیم.

دلیل شارژ نشدن مک بوک چیست
 • پریز برق را چک کنید

ابتدا باید از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید. برای بررسی دقیق تر می توانید یک دستگاه دیگر به پریز برق خود متصل نمایید. در صورت عدم کار کرد دستگاه متصل به برق ایراد از پریز برق شما است و نیاز به استفاده از یک پریز جدید خواهید داشت.

 • سیم برق AC را بررسی کنید

یکی دیگر از روش های رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل، بررسی سیم برق AC  است. شارژر مک بوک دارای یک سیم برق AC قابل جدا شدن است. سیم برق را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید. دوشاخه را محکم در پریز دیوار بزنید. فراموش نکنید که سیم برق سمت شارژر را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که سیم برق را نیز محکم در شارژر قرار داده اید.

خدمات تخصصی نمایندگی اپل : تعویض باتری مک بوک 

 • کابل DC را بررسی کنید

سپس، کابل خروجی شارژر را به دقت بررسی کنید، از یک انتها شروع کنید و تا سر دیگر ادامه دهید. مراقب هرگونه پارگی یا پارگی در کابل باشید. در صورتی که مواردی مانند پارگی، یا اتصال در کابل شارژ خود پیدا کرده اید، نیاز به تعویض شارژ خود خواهید داشت.

 • کابل شارژر مک بوک آسیب دیده است

علاوه بر این، شارژر USB-C از یک کابل شارژ USB-C قابل جا به جایی استفاده می کند. برای رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل، مطمئن شوید که کابل USB-C به طور کامل در شارژر قرار داده شده است. این بررسی های ساده اغلب مشکل شارژ نشدن باتری مک بوک را برطرف می کند. اگر مک بوک شما با تکان دادن کابل USB-C شروع به شارژ شدن کرد، کابل به درستی وصل نشده است.

حل مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل
 • داغ شدن بیش از حد شارژر را بررسی کنید

شارژر مک بوک می تواند در طول استفاده معمولی گرم شود. اگر شارژر را در مکانی با تهویه ضعیف مانند روی مبل، رختخواب یا بالش قرار دهید، در صورت گرم شدن بیش از حد ممکن است شارژر خاموش شود. شارژر را فوراً از برق بکشید و قبل از استفاده مجدد بگذارید خنک شود.

9. آبخوردگی دستگاه

به طور کلی آبخوردگی در دستگاه نیز از عوامل شارژ نشدن مک بوک است. با توجه به این که دستگاه های مک بوک دسترسی زیادی به قطعات داخلی ندارند، در صورتی که مایعات یا آب روی دستگاه شما ریخته شده است فورا دستگاه خود را خاموش کرده و از برق بکشید و به نمایندگی تعمیرات اپل یا مرکز گارانتی کننده مراجعه نمایید. دیر مراجعه کردن به مراکز تعمیرات ممکن است باعث سوختگی مارد برد و سایر قطعات سخت افزاری دستگاه شما شود.

این مقاله را از قلم نیندازید: رفع مشکل روشن نشدن مک بوک

10. برنامه های پرمصرف را بررسی کنید

اگر مک شما از برنامه ‌های با گرافیک بالا مانند نرم ‌افزار ویرایش ویدیو و بازی‌ های ویدیویی استفاده می‌کند، مک شما شارژ باتری را متوقف می‌کند. در عوض، مک تمام قدرت را برای اجرای برنامه ها در اختیار خواهد داشت. اگر برنامه ‌ها انرژی بیشتری نسبت به آداپتور می ‌خواهند، مک انرژی آداپتور و باتری را برای اجرای برنامه‌ ها ترکیب می ‌کند. این یک ویژگی پیشرفته برای افزایش عملکرد است. در این شرایط، ممکن است متوجه شوید که مک بوک حتی اگر شارژر را وصل کرده باشید، باتری را خالی می کند. اگر برنامه ‌ها باتری را خیلی سریع خالی می‌کنند، ممکن است لازم باشد برنامه ‌ها را موقتاً متوقف کنید و اجازه دهید Mac شما شروع به شارژ باتری کند. همچنین اگر مک را خاموش کنید، آداپتور مک را خیلی سریعتر شارژ می کند.

11. نشانگر باتری معیوب را بررسی کنید

دستگاه های مک بوک پرو قبل از 2013 دارای نشانگر وضعیت باتری هستند. می توانید دکمه را فشار دهید تا ببینید چه مقدار از باتری برق را حفظ می کند. این نشانگر همان مداری را دارد که SMC برای برقراری ارتباط با باتری از آن استفاده می کند. در صورتی که این نشانگر خراب باشد، SMC نمی تواند شرایط صحیح باتری را نشان دهد. بنابراین، حتی پس از تعویض آن با یک باتری جدید، گزارش می دهد که هیچ باتری پیدا نشده است. رفع این مشکل آسان است. اگر تصمیم دارید دیگر از عملکرد نشانگر استفاده نکنید، می توانید نشانگر را تعویض کنید یا کابل نشانگر را از برق بکشید.

12. خرابی مدار شارژ

یکی از دیگر از علل شارژ نشدن باتری مک بوک مربوط به خرابی مدار شارژ می شود. به طور کلی دلایل زیاد در رابطه با این مشکل وجود دارد. مهم ترین این دلایل مربوط به به پایان رسیدن عمر مفید مدار شارژ و نوسانات برقی هستند. برای رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اپل نیاز به تجهیزات تخصصی خواهید داشت. در صورت امکان توصیه می شود جهت دریافت خدمات مورد نیاز خود به مراکز تعمیرات مجاز یا مرکز گارانتی کننده مراجعه نمایید.

چرا مک بوک شارژ نمی شود

13. ضربه خوردگی فیزیکی دستگاه

یکی دیگر از علل شارژ نشدن مک بوک مربوط به ضربه های فیزیکی است. به طور کلی ضربه خوردگی در دستگاه می تواند به قطعات مختلفی آسیب برساند. برای بررسی این موضوع نیاز به تجهیزات تخصصی خواهید داشت که در این رابطه نیز مشابه مورد قبلی توصیه می شود به مراکز تعمیرات مراجعه نمایید.

14. مشکلات سخت ‌افزاری

مشکلات سخت‌ افزاری مانند مشکلات در مدار شارژر یا مدارهای داخلی دیگر می ‌توانند عامل شارژ نشدن باشند. مراجعه به تعمیرکار متخصص برای تشخیص و حل مشکلات سخت‌ افزاری می تواند بهترین توصیه در رابطه با رفع مشکلات سخت افزاری باشد. در صورتی که مک‌ بوک شما شارژ نمی ‌شود، ابتدا با بررسی موارد اشاره شده مشکل را تعیین کنید و سپس به تعمیر یا تعویض قطعات بپردازید. به دلیل پیچیدگی تعمیرات سخت‌ افزاری و نیازمند بودن به تجهیزات تخصصی، در صورت عدم توانایی در رفع مشکل، به مرکز تعمیرات مک بوک مراجعه کنید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نظر خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید