جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلایل افتادن خط سبز روی صفحه آیفون چیست؟

دلایل بسیار زیادی در رابطه با مشکل خط سبز روی صفحه آیفون وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به آپدیت نرم افزاری سیستم عامل دستگاه، مشکل در بخش سخت افزار دستگاه، آب خوردگی و آسیب فیزیکی دستگاه، تنظیمات نمایش، تست پیکسل دستگاه، تنظیمات نرم افزاری دستگاه اشاره کرد. همچنین روش های زیادی جهت رفع این مشکل نیز وجود دارند. در این مقاله، به بررسی برخی از دلایل احتمالی می پردازیم و به صورت تخصصی راه ‌حل‌ های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم. در صورت حل نشدن مشکل ممکن است نیاز به تعمیر آیفون داشته باشید.

خط سبز روی صفحه آیفون

حل مشکل افتادن خط سبز روی صفحه آیفون

1. آپدیت نرم ‌افزاری

مشکلات نرم ‌افزاری ممکن است باعث ایجاد خطوط یا لکه های رنگی در صفحه گوشی تلفن همراه اپل شما شوند. اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه نرم ‌افزار آیفون شما نصب شده باشد. برای این کار ابتدا به تنظیمات بروید سپس از طریق گزینه عمومی یا جنرال گزینه آپدیت نرم ‌افزاری را انتخاب کنید و اگر نسخه جدیدی موجود باشد، آپدیت را انجام دهید. توجه داشته باشید برای بروزرسانی سیستم عامل دستگاه خود نیاز به اتصال اینترنت پرسرعت خواهید داشت. همچنین شارژ باتری دستگاه نیز ترجیحا باید بالا 50 درصد باشد.

به روز رسانی سیستم عامل آیفون

سیستم عامل iOS خود را به آخرین نسخه بروز کنید. در برخی موارد، بروزرسانی iOS ممکن است برای رفع مشکل کافی باشد. اگر تلفن شما برای ‌بروزرسانی خودکار تنظیم نشده است، می ‌توانید به راحتی آن را از برنامه تنظیمات و گزینه iPhone Settings App Icon Settings بروزرسانی کنید. اگر مشکلی در حین آپدیت پیش بیاید، از آیفون خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 • گوشی خود را به شارژر وصل کنید و مطمئن شوید که به وای فای متصل است.
 • سپس گزینه تنظیمات را باز کنید، روی گزینه General ضربه بزنید و گزینه Software Update را انتخاب کنید.
 • سپس روی Install Now یا Download and Install ضربه بزنید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که رمز عبور خود را قبل از شروع نصب وارد کنید.
 • اگر نمی توانید به صورت اتصال به اینترنت از طریق وای فای اقدام به بروزرسانی کنید، می توانید این کار را با اتصال به اینترنت دیتا تلفن خود یا از طریق برنامه iTunes انجام دهید.
خط سبز روی صفحه موبایل اپل

2. دستگاه خود را راه اندازی مجدد نمایید.

 برخی از کاربران گزارش می دهند که وقتی مشکل ناشی از یک نقص نرم افزاری است، راه اندازی مجدد دستگاه می تواند باعث رفع مشکل خط سبز روی صفحه آیفون شود. راه درست برای راه اندازی مجدد آیفون به مدل گوشی شما بستگی دارد. در ادامه این اقدام در مدل های مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.

آیفون 8، آیفون SE (نسل دوم)، و همه مدل‌ های جدیدتر:

 • به سرعت دکمه افزایش صدا را فشار داده و رها کنید.
 • سپس به سرعت دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید.
 • دکمه پاور را فشار دهید و آن را نگه دارید تا لوگوی Apple ظاهر شود.
 • به محض مشاهده لوگو دکمه کناری را رها کنید.

آیفون 7:

 • دکمه کاهش صدا و دکمه پاور را همزمان فشار دهید و نگه دارید.
 • پس از ظاهر شدن لوگوی Apple، هر دو دکمه را رها کنید.

آیفون 6، آیفون SE (نسل اول) و نسخه های قبلی:

 • دکمه های پاور  و هوم را همزمان فشار داده و نگه دارید.
 • سپس پس از ظاهر شدن لوگوی اپل، آن ها را رها کنید.

خدمات تخصصی نمایندگی اپل : تعمیر ال سی دی آیفون

3. گوشی خود را به تنظیمات پیش فرض خود بازگردانید.

اگر چیزی در تنظیمات گوشی شما به هم ریخته باشد، ممکن است باعث ایجاد خطوط سبز یا سایر اشکالات صفحه نمایشگر شود. بازنشانی تنظیمات گوشی به حالت پیش‌ فرض بدون حذف داده‌ها آسان است. برای انجام این کار کافیست تا طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا برنامه تنظیمات آیفون Icon Settings را باز کنید و General را انتخاب کنید.
 • سپس روی Transferیا Reset iPhone ضربه بزنید، سپس روی Reset در پایین صفحه ضربه بزنید.
 • در iOS 14 و نسخه های قبلی، به General رفته و سپس Reset را انتخاب کنید.
 • در انتها از لیست گزینه ها Reset All Settings را انتخاب کنید. از شما خواسته می شود تا رمز عبور خود را برای تأیید انتخاب خود وارد کنید.
دلیل افتان خط سبز روی آیفون

4. مشکل در سخت ‌افزار

اگر خطوط سبز همچنان پس از آپدیت نرم ‌افزار وجود داشته باشند، احتمالاً دلیل این مشکل در سخت‌ افزار قرار دارد. در این صورت بهتر است به یک مرکز خدمات فنی معتبر مراجعه کنید تا تخصصی ترین راه ‌حل برای مشکل شما ارائه شود. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است توصیه می شود جهت کسب خدمات مورد نظر به صورت رایگان از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات خود را دریافت نمایید.

این مقاله را از دست ندهید: گیر کردن روی لوگوی اپل

5. آبخوردگی دستگاه یا آسیب فیزیکی

یکی دیگر از دلایل مشکل خط سبز روی صفحه آیفون مربوط به آبخوردگی صفحه نمایش یا آسیب های فیزیکی است. آسیب به دستگاه، به خصوص در معرض آب بودن، می ‌تواند به افتادن خطوط سبز منجر شود. اگر گوشی شما با آب تماس داشته است یا آسیب دیده باشد، به سرعت آن را خاموش کنید و به نمایندگی تعمیرات مجاز یا مرکز گارانتی کننده مراجعه کنید. شاید نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات باشد. همچنین دستگاه را در صورت آبخوردگی بررسی نمایید.

در برخی موارد، خطوط سبز می تواند در نتیجه آسیب و آبخوردگی باشد. متأسفانه، اگر اینطور باشد، احتمالاً باید گوشی خود را به صورت حرفه ای تعمیر یا تعویض کنید. اگر مطمئن نیستید که ممکن است گوشی شما خیس شده باشد، LCI قرمز (نشانگر تماس مایع) را بررسی کنید. برای اکثر مدل های آیفون، این نشانگر در سینی سیم کارت قرار دارد. برای باز کردن سینی سیم کارت خود، تلفن را خاموش کنید و یک ابزار استخراج سیم کارت یا یک شی باریک دیگر (مانند یک گیره کاغذ خم نشده) را در سوراخ روی جلد سینی سیم کارت قرار دهید.

ابزار را به داخل فشار دهید تا سینی بیرون بیاید. ممکن است لازم باشد نوری را به سینی بتابانید تا به شما کمک کند LCI را ببینید. اگر سفید یا نقره ای باشد، گوشی هیچ آسیب یا آبخوردگیی ندارد. اگر قرمز است، ممکن است مایع به اجزای داخلی گوشی شما نفوذ کرده باشد. در این صورت نیاز به بررسی توسط نمایندگی مجاز تعمیرات یا مرکز گارانتی کننده است.

6. تنظیمات نمایش

 برخی تنظیمات نمایش ممکن است خطوط رنگی ایجاد کنند. برای بررسی این موضوع به مسیر نامبرده بروید. تنظیمات > نمایش و روشنایی > فرمت واقعی (True Tone) بروید و این تنظیم را غیرفعال کنید. همچنین، مطمئن شوید که تنظیمات رنگ (Color Filters) غیرفعال باشد. تنظیمات نمایشگر را بررسی و تنظیم کنید. برخی از کاربران آیفون بر این باورند  که دست زدن به روشنایی صفحه می‌ تواند به مشکل خط سبز کمک کند، به خصوص در آیفون X این مشکل قابل حل خواهد بود. برای تنظیم روشنایی صفحه‌ نمایش، ابتدا مرکز کنترل را باز کنید و نوار لغزنده روشنایی را به بالا یا پایین بکشید.

 • بسته به مدل آیفون خود، می توانید با کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا یا از بالا سمت راست به پایین به Control Center دسترسی پیدا کنید.
 • همچنین می‌ توانید گزینه True Tone را روشن کنید، که به تلفن شما اجازه می ‌دهد به طور خودکار با شرایط نور فعلی تنظیم شود.
 • برای انجام این کار، Settings > Display & Brightness را باز کنید و True Tone را در زیر گزینه Brightness روشن کنید.
خط سبز روی تصویر گوشی اپل

7. بازنشانی کارخانه انجام دهید.

اگر بازنشانی تنظیمات به حالت پیش فرض کافی نیست، بازنشانی کارخانه ممکن است باعث رفع مشکل خط سبز روی صفحه آیفون  شود. قبل از انجام این اقدام یک نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم خود دریافت کنید تا پس از این اقدام اطلاعات شما حذف نشوند. برای بازگرداندن آیفون به تنظیمات کارخانه مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا بخش تنظیمات را باز کنید، سپس روی General ضربه بزنید.
 • سپس گزینه Transfer or Reset iPhone (iOS 15 و جدیدتر) یا Reset (iOS 14 و نسخه های قبلی) را انتخاب کنید.
 • در ادامه روی پاک کردن همه محتوا و تنظیمات ضربه بزنید. وقتی از شما خواسته شد رمز عبور یا رمز عبور Apple ID خود را وارد کنید. ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا تلفن شما تمام اطلاعات شما را پاک کند و بازنشانی را تمام کند.
 • در انتها دستورات را دنبال کنید تا بعد از راه اندازی مجدد گوشی خود را دوباره راه اندازی کنید.

8. گوشی را به حالت بازیابی ببرید.

یکی دیگر از روش های رفع مشکل خط سبز روی صفحه آیفون  مربوط به بازگرداندن در دستگاه با حالت بازیابی است. این یک روش فشرده تر برای بازیابی تلفن شما است که ممکن است به رفع مشکلات عمیق نرم افزار تلفن کمک کند. برای انجام این اقدام دستگاه خود را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کنید. در ادامه مراحل زیر را جهت بررسی این روش به دقت طی کنید:

 • ابتدا آیفون خود را در حالت ریکاوری قرار دهید.
 • اگر آیفون 8 یا بالاتر دارید، به سرعت دکمه افزایش صدا و سپس دکمه کاهش صدا را فشار دهید و رها کنید. سپس دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا صفحه حالت بازیابی را ببینید.
 • اگر آیفون 7 دارید، دکمه صدا و دکمه بالا یا پاور را همزمان نگه دارید تا صفحه حالت ریکاوری ظاهر شود.
 • برای آیفون 6s و نسخه های قبلی، دکمه بالا یا پاور و دکمه هوم را همزمان نگه دارید تا صفحه حالت بازیابی ظاهر شود.
 • در ادامه دستگاه خود را در iTunesیا Finder پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
 • سپس در پنجره اعلانی که ظاهر می شود، روی Update کلیک کنید، سپس منتظر بمانید تا رایانه iOS را مجدداً روی تلفن شما نصب کند. همچنین می‌توانید بازیابی DFU را روی گوشی خود انجام دهید که به طور کامل سیستم عامل را حذف و مجدداً نصب می‌ کند. با این حال، این یک تکنیک پیشرفته تر است و نیاز به تجهیزات تخصصی دارد که در این رابطه توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق مراکز یا نمایندگی های تعمیرات نرم افزاری خدمات مورد نظر را دریافت نمایید.

9. برنامه های نصب شده در گوشی تلفن همراه خود را بررسی کنید.

برخی از برنامه ‌های رفع کننده و تعمیر کننده مشکلات نرم افزاری ادعا می‌ کنند که می‌ توانند مشکلات نرم‌ افزاری و سیستم‌ افزاری را که می‌ تواند منجر به نمایش مشکلاتی مانند خطوط سبز روی صفحه نمایش آیفون شما شود، برطرف کنند. قبل از امتحان درباره یکی برنامه های کمی بررسی و تحقیق کنید تا برنامه مرتبط با مشکل دستگاه خود را نصب نمایید. برخی از برنامه های محبوب تعمیر آیفون عبارتند از AnyFix، Tenorshare ReiBoot و Dr.Fone – System Repair که می توانند مشکلات نرم افزاری را رفع کنند.

10. تست پیکسل یا همان (Pixel Test)

گاهی اوقات خطوط رنگی به دلیل مشکل یا خرابی در پیکسل‌ های صفحه نمایش ایجاد می ‌شوند. از برنامه‌ های تست پیکسل در اپل استور یا منابع اعتماد‌پذیر دیگر برای بررسی پیکسل‌های صفحه نمایش استفاده کنید. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا مشکلات در پیکسل‌ها را تشخیص دهید.

11. دستگاه از شارژ خارج کنید یا هندزفری را از دستگاه خارج کنید

گاهی اوقات یک وسیله جانبی می تواند با سنسورهای گوشی تداخل داشته باشد و باعث اختلال در عملکرد صفحه نمایش شود. سیم برق یا هر کابل دیگری را که به اسلات لایتنینگ یا USB-C آیفون شما وصل شده است را جدا کنید و هر قاب یا محافظ صفحه را بردارید. اگر پس از آن خطوط سبز از بین رفت، ممکن است یکی از لوازم جانبی شما مشکل داشته باشد. اگر مشکل مربوط به شارژر یا لوازم جانبی لایتنینگ یا USB بود، از کابل دیگری استفاده کنید یا گوشی را به پریز دیگری وصل کنید. همچنین ممکن است لازم باشد محافظ صفحه یا محافظ دیگری را امتحان کنید. قبل از گذاشتن قاب یا گلس صفحه نمایش ، صفحه و بقیه قسمت های گوشی را با دقت تمیز کنید و مطمئن شوید که عاری از گرد و غبار باشد.

این مطلب کاربردی را از دست ندهید: بهترین گارانتی برای گوشی اپل

12. تنظیمات نرم‌ افزاری

برخی برنامه ‌ها یا تنظیمات نرم‌ افزاری ممکن است باعث ایجاد خطوط رنگی شوند. بستن برنامه ‌های باز و بازکردن آن ها، یا اعمال تنظیمات به تنظیمات کارخانه اولیه گوشی می‌ تواند در برخی موارد بهبود ایجاد شده‌ اند.

نکته مهم درمورد خط سبز روی تصویر آیفون

اگر مشکل خطوط سبز هنگام استفاده از برنامه ‌های خاص (مثل برنامه ‌های گرافیکی) بیشتر و متمرکز به یک ناحیه خاص باشد، احتمالاً دلیل آن نرم ‌افزاری است. مشکل خطوط سبز بر روی صفحه آیفون ممکن است از عوامل مختلفی ناشی شود و راه‌ حل رفع این مشکل به تشخیص دقیق مشکل بستگی دارد. در صورتی که مشکل پیش آمده همچنان ادامه دارد و رفع نمی‌ شود، بهتر است به یک مرکز خدمات فنی تخصصی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید