جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

لپ تاپ اپل بهتر است یا ایسوس؟

مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس به شما کمک می کند که بهترین گزینه را از بین این دو دنیای متفاوت انتخاب کنید. در این مقایسه می توان به مشخصات متعددی اشاره کرد که موجب شده کار برای انتخاب و خرید بین این دو مدل کمی دشوار باشد. اما با بررسی مواردی به عنوان تفاوت لپ تاپ APPLE و ایسوس می توان تصمیم گیری بهتری برای خرید از این برندها داشت.

 انتخاب بین این دو مدل و برند باید بر اساس نیاز، کاربرد، سلیقه و میزان بودجه صورت بگیرد. در این مطلب می خواهیم به مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس بپردازیم تا بر اساس این راهنمای کامل، کار انتخاب و تصمیم گیری برای خرید هر کدام برای کاربران آسان تر شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به جزئیات مورد نیاز در خصوص این برندها و لپ تاپ هایی که تولید کرده اند بپردازیم.

مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس

معیارهای مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس

لپ تاپ های بسیار متنوعی در این برندها تولید و عرضه شده اند. از این رو اگر بخواهیم به صورت جزئی تفاوت لپ تاپ اپل و ایسوس را بررسی کنیم باید تک تک به این مدل ها بپردازیم که قطعا امکان پذیر نیست. اما به صورت کلی می توان این برندها را از نظر تنوع مدل ها، سیستم عامل و نرم افزار، ویژگی های سخت افزاری، عملکرد و قابلیت ارتقای سیستم، باتری و میزان شارژدهی لپ تاپ ها، طراحی، نوآوری، قیمت، گارانتی و خدمات پس از فروش در ایران و … با هم مقایسه کرد. 

با بررسی و مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس از این جهات می توان یک برآورد کلی از آنچه که باید برای خرید در نظر گرفت داشت. البته در کنار تمام این مشخصات در نهایت همه چیز به نوع کاربردی که لپ تاپ برای کاربر دارد و انتظاراتش از دستگاه بستگی دارد.

تنوع مدل ها در هر دو برند

اولین موردی که می خواهیم در خصوص مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس به آن بپردازیم، تنوع مدل های تولید شده در هر برند است. به صورت کلی هردو  برند جزو برندهای قدیمی و با سابقه ای هستند که تنوع بالایی از مدل ها را ارائه می دهند. هم در برند asus و هم در برند apple می توان تنوع قابل توجهی از مدل ها را مشاهده کرد. اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، تنوع مدل در لپ تاپ های ایسوس کمی بیشتر است.

سیستم عامل

مورد بعدی برای مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس، سیستم عامل است. اپل لپ تاپ های خود را با سیستم عامل اختصاصی مک عرضه می کند که از نظر معماری نرم افزاری و عملکرد با ویندوز بسیار متفاوت است. در عوض اما لپ تاپ های ایسوس به سیستم عامل ویندوز مجهزند. 

از این رو برای انتخاب این برندها کاربران باید تفاوت لپ تاپ اپل و ایسوس از نظر سیستم عامل را در نظر گرفته و ببینند که کار با کدام سیستم عامل برای آنها راحت تر است. در خصوص ویندوز این مزیت برای کاربران وجود دارد که می توانند به راحتی برنامه های مختلفی را روی سیستم نصب کنند و در کل دست آنها برای نصب و انتخاب برنامه های مورد نیاز بازتر است. 

اما در خصوص سیستم عامل مک تنها می توان از نرم افزارهای اختصاصی خود اپل استفاده کرد. این سیستم عامل عملکرد بسیار روانی دارد و فضای کاربری آن به نسبت بسیار جذاب تر است.

طراحی در مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس

طراحی ظاهری و زیبایی لپ تاپ موردی است که قطعا همیشه در درجه اول توجه خریداران را به خود جلب می کند. اگر بخواهیم مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس را از نظر طراحی انجام دهیم، این کار کمی دشوار است؛ چرا که هر دو برند سعی در ارائه بهترین سبک های طراحی را داشته اند. 

در برند ایسوس می توان شاهد سبک های طراحی بسیار مدرن و خلاقانه ای بود که کاملا مبتنی بر فناوری و سبک روز پیش رفته است. در خصوص برند اپل نیز قطعا هیچ کس نمی تواند منکر سبک منحصر به فرد و اختصاصی طراحی لپ تاپ های این برند شود. 

یک سبک مدرن، ساده و اختصاصی که کاملا از استانداردهای روز اپل پیروی می کند، تمامی مدل های این برند را منحصر به فرد کرده است. کسانی که به دنبال یک طراحی تمیز و ساده و در عین حال مدرن هستند، قطعا لپ تاپ های اپل می تواند نظر آنها را به خود جلب کند.

سخت افزار

از نظر سخت افزاری نیز می توان مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس را انجام داد. لپ تاپ های ایسوس به قدرت سخت افزاری بسیار بالایی که دارند معروف اند و به همین جهت در این برند می توان بهترین لپ تاپ های گیمینگ و حرفه ای را مشاهده کرد. در مقابل اما در برند اپل لپ تاپ ها قدرت پردازشی بسیار بالایی دارند. 

در ساخت مک بوک از تراشه های اختصاصی اپل یعنی M1 استفاده می شود. در مقابل در ایسوس تراشه ها از پردازنده های اینتل هستند. از نظر میزان مصرف انرژی و دوام و پایداری تراشه، کفه ترازو به سمت تراشه های اختصاصی اپل سنگینی می کند و کیفیت تراشه به کار رفته در لپ تاپ های اپل بی نظیر است. 

در برند اپل لپ تاپ ها فاقد   کارت گرافیک   جداگانه هستند. این در حالی است که در برند ایسوس می توان مدل هایی را با کارت گرافیک قدرت مند انویدیا خریداری کرد.

باتری و میزان شارژدهی

برای مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس بیایید نگاهی هم به کیفیت و طول عمر باتری های مورد استفاده در این لپ تاپ ها بیندازیم. به صورت کلی باید گفت هم لپ تاپ های برند اپل و هم لپ تاپ های برند ایسوس از نظر کیفیت و طول عمر باتری عملکرد بسیار خوبی دارند و باتری در هر دو برند کارایی خوبی دارد. 

با این حال با نگاهی جزئی تر، خصوصا به دلیل تراشه ای که در لپ تاپ های اپل استفاده می شود، باتری در لپ تاپ های اپل کارایی بهتر و طول عمر بیشتری دارد. شارژدهی بالای باتری را می توان در اکثر مدل لپ تاپ های برند اپل دید اما در برند ایسوس برخی از مدل ها قادر به شارژدهی 24 ساعته هستند.

باتری و میزان شارژدهی(برای مقایسه لپ تاپ ها)

گارانتی، پشتیبانی و خدمات پس از فروش

گزینه بسیار مهمی که برای کاربران مطرح می شود، مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس از نظر گارانتی و پشتیبانی است. از نظر پشتیبانی برند ایسوس عملکردی به نسبت ضعیف دارد و نمی توان یک مرکز پشتیبانی بسیار قوی را در این برند دید. در مقابل اما برند اپل یک تیم پشتیبانی بسیار قوی دارد و عملکرد آنها در این زمینه بسیار قوی و سریع بوده است. 

اما در خصوص گارانتی، خدمات پس از فروش و تعمیر لپ تاپ یا حتی تعویض قطعات، کاربرانی که از لپ تاپ های ایسوس استفاده می کنند در ایران شرایط بهتری دارند و این مورد کمی در خصوص لپ تاپ های اپل سخت تر است. 

با این حال نمایندگی اپل در مرکز سخت افزار ایران، خدمات مربوط به تعمیر انواع لپ تاپ های این برند را در بالاترین سطح کیفی و تخصصی به کاربران ارائه می دهد.

نوآوری

مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس در بخش نوآوری هم قابل حائز اهمیت است. از نظر نوآوری در بخش طراحی شاید بتوان گفت که اپل پیشرو بوده است. 

اما به صورت کلی در امتیازدهی به برند ایسوس و اپل از نظر میزان نوآوری، برند اپل نتوانسته امتیاز بسیار بالایی را به دست بیاورد. این در حالی است که برند ایسوس به دلیل خلاقیت و ریسک پذیری که در ارائه یک سبک و ایده نوین در طراحی لپ تاپ های خود داشته، امتیاز بالایی کسب کرده و در این زمینه موفق تر عمل کرده است. 

یکی از گزینه هایی که موجب پیروزی asus در این بخش شده است، ارائه لپ تاپ با دو سیستم عامل ویندوز و اندروید به صورت همزمان است.

کیفیت ساخت

برای مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس از نظر کیفیت ساخت، باید گفت که هر دو برند در کل از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردارند. در خصوص برند اپل می توان این کیفیت بالای ساخت را در تمامی مدل ها، از میان رده تا مدل های پرچم دار مشاهده کرد. با این حال در برند ایسوس معمولا مدل های گران قیمت و رده بالا از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردارند.

قیمت

در یک نگاه کلی برای مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس از نظر قیمت، هر دوی این برندها جزو برندهای گران قیمت و پرچم دار بازار هستند. خصوصا در مدل های بالا رده و جدید این برندها، شاهد قیمت های به نسبت بالاتری در مقایسه با نمونه های مشابه هستیم. 

اما اگر بخواهیم مدل ها را با توجه به کارایی و مشخصاتی که دارند به صورت تک به تک با هم مقایسه کنیم، در کل لپ تاپ های اپل از نظر قیمتی گران تر از لپ تاپ های ایسوس هستند.  

لپ تاپ ایسوس بخریم یا لپ تاپ اپل؟

در اینجا به صورت مختصر مقایسه لپ تاپ اپل و ایسوس را انجام دادیم و تا حدودی به کارایی ها و مشخصات هر یک از این برندها پی بردیم. اما در یک جمع بندی نهایی، کدام برند می تواند انتخاب بهتری برای خرید باشد؟ هم لپ تاپ های اپل و هم ایسوس در طول سال ها قابلیت ها و کیفیت بالای خود را اثبات کرده اند. 

با توجه به تفاوت لپ تاپ اپل و ایسوس بهتر است برای انتخاب به نوع کارایی دستگاه و هدف از خرید آن توجه کرد. مثلا برای خرید یک لپ تاپ گیمینگ با کیفیت با یک سخت افزار بسیار قوی و کارآمد، قطعا لپ تاپ های گیمینگ ایسوس گزینه بهتری برای خرید هستند. آنها به خوبی می توانند نیازهای گیمر را برآورده کنند. برای کارهای گرافیکی و مواقعی که نیاز است یک لپ تاپ به یک کارت گرافیک مجزا و قدرتمند مجهز باشد نیز لپ تاپ های ایسوس گزینه بهتری هستند. 

اما در مقابل اگر هدف خرید لپ تاپ برای برنامه نویسی و انجام کارهای پردازشی باشد، لپ تاپ های اپل می توانند گزینه بهتری محسوب شوند. لپ تاپ های اپل به خوبی می توانند از پس کارهای سنگین پردازشی برآیند و در این زمینه برنده هستند.