جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت هنگ کردن آیفون و راهکارهای رفع آن

تمامی دستگاه‌های هوشمند از موبایل گرفته تا تبلت و … به مرور زمان چه بخواهید چه نخواهید کند می‌شوند و هنگ می‌کنند یا به اصطلاح فریز می‌شوند. فریز شدن به معنای هنگ کردن ناگهانی دستگاه است به گونه‌ای که دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. فرقی هم نمی‌کند که موبایل شما اپل باشد یا سامسونگ و … از هر برندی هم که باشد باز هم با مشکل هنگ کردن مواجه می‌شود. البته این مسئله کاملا بدیهی است چرا که هر چقدر زمان بیشتری می‌گذرد، اپلیکیشن‌های بیشتری را دانلود و بر روی موبایل خود نصب می‌کنیم و همین مسئله موجب می‌شود که حافظه دستگاه به شیوه‌های متعددی پر شود.

این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی سرعت دستگاه دارد و موجب هنگ کردن و کند شدن آن می‌شود. اما چگونه باید از شر مشکل هنگ کردن دستگاه هوشمند خود خلاص شویم؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوال را بگیرید ادامه این مطلب را از دست ندهید چرا که قرار است ضمن بررسی علت هنگ کردن آیفون، ترفندهای حل مشکل هنگ کردن آیفون را نیز آموزش دهیم.

هنگ کردن آیفون

بررسی علت هنگ کردن آیفون

پر شدن حافظه داخلی آیفون، وجود باگ در اپلیکیشن‌ها، عدم بروزرسانی سیستم عامل آیفون و … همگی علت هنگ کردن آیفون هستند. البته اگر بخواهیم به بعد سخت‌افزاری این مشکل نیز نگاهی بیاندازیم خرابی هارد، خرابی CPU و خرابی رم از مشکلات سخت‌افزاری جدی هستند که موجب هنگ کردن آیفون می‌شوند.

البته اکثر این مشکلات سخت‌افزاری به دلیل وارد شدن ضربه به آیفون یا آبخوردگی آن به وجود می‌آیند. بنابراین اگر ضربه‌ای به آیفون وارد نشود یا اینکه دچار آبخوردگی نشود این مشکلات نرم‌افزاری هستند که موجب هنگ کردن این دستگاه می‌شوند.

ترفندهای حل مشکل هنگ کردن گوشی اپل

اپلیکیشن‌های آیفون را بروزرسانی کنید

هر بار که بروزرسانی جدیدی برای اپلیکیشن‌های آیفون منتشر می‌شود باگ‌ها و اشکالات جزئی که هر کدام از آن‌ها داشته‌اند برطرف می‌شود بنابراین بروزرسانی هر کدام از اپلیکیشن‌های آیفون می‌تواند موجب افزایش سرعت این دستگاه و جلوگیری از هنگ کردن آن شود.

اگر احساس می‌کنید که وقتی تنها وارد یک اپلیکیشن می‌شوید با مشکل هنگ کردن آیفون مواجه می‌شوید می‌توانید وارد App Store شده و گزینه Updates را انتخاب کنید. سپس اپلیکیشنی که در گوشی شما هنگ می‌کند را انتخاب کرده و بروزرسانی کنید. مطمئن باشید علت هنگ کردن آیفون شما باگ نرم‌افزاری همان اپلیکیشن بوده است که با بروزرسانی آن این مشکل رفع خواهد شد.

اپلیکیشن‌های آیفون را بروزرسانی کنید

سیستم عامل گوشی apple را بروزرسانی کنید

همانطور که اشاره کردیم عدم بروزرسانی سیستم عامل آیفون مهم‌ترین دلیل هنگ کردن آیفون است چرا که استفاده از ورژن قدیمی سیستم عامل iOS موجب کاهش بازدهی و کارایی آیفون می‌شود.

برای بروزرسانی آیفون باید وارد تنظیمات گوشی خود شده و از قسمت General گزینه Software Update را انتخاب کنید. در نهایت گزینه Install را انتخاب کرده و رمز عبور خود را وارد کنید تا عملیات بروزرسانی سیستم عامل آیفون انجام شود.

سیستم عامل گوشی apple را بروزرسانی کنید

تنظیمات آیفون را ریست کنید

دیگر علت هنگ کردن آیفون، بهم‌ریختگی تنظیمات آیفون است. بنابراین اگر نتوانستید با بروزرسانی اپلیکیشن‌ها و سیستم عامل آیفون از شر مشکل هنگ کردن آن خلاص شوید، تنظیمات آن را ریست کنید. با ریست کردن تنظیمات آیفون، تمامی تنظیمات گوشی شما به حالت اول خود باز می‌گردند و اطلاعات شما دست نخورده بدون اینکه مشکلی برای آن‌ها پیش بیاید باقی می‌مانند.

برای ریست کردن تنظیمات آیفون باید وارد بخش تنظیمات گوشی شوید و از قسمت General گزینه Reset را انتخاب کنید. حالا باید گزینه Reset All Settings را انتخاب کنید و رمز عبورتان را وارد کنید تا تمامی تنظیمات گوشی به حالت اولیه خود بازگردند.

تنظیمات آیفون را ریست کنید

حافطه گوشی خود را خالی کنید

در صورتی که فضای حافظه داخلی گوشی کم باشد اپلیکیشن‌ها نمی‌توانند به خوبی اجرا شوند در نتیجه آیفون شما هنگ می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که حافظه داخلی گوشی خود را با حذف کردن برخی اپلیکیشن‌هایی که برای شما کاربرد ندارند، خالی کنید.

برای انجام این کار باید از بخش تنظیمات گوشی وارد قسمت General شوید و گزینه iPhone Storage را انتخاب کنید. حالا می‌توانید لیست برنامه‌های نصب شده روی گوشی را به همراه حجمی که هر یک از آن‌ها در حافظه داخلی اشغال کرده‌اند ببینید و با انتخاب هر یک از آن‌ها و زدن گزینه Delete App اپلیکیشن مورد نظر را حذف کنید.

آیفون را ریست فکتوری کنید

ریست فکتوری آیفون را به عنوان آخرین گزینه و در صورتی که هیچ یک از راهکارهای گفته شده به شما کمکی نکرد پیشنهاد می‌کنیم. البته همانطور که می‌دانید ریست فکتوری موجب از بین رفتن کامل اطلاعات شما می‌شود بنابراین بهتر است قبل از ریست فکتوری آیفون از تمامی اطلاعات خود بر روی این دستگاه بکاپ بگیرید.

رفع مشکل هنگ کردن حسگر اثر انگشت آیفون

هر کاری می‌کنید نمی‌توانید با حسگر اثر انگشت آیفون، قفل آن را باز کنید؟ این مشکل گاهی اوقات با یک بار باز و بسته کردن آیفون با رمز عبور برطرف می‌شود اما گاهی اوقات هم اینطور نیست و باید برای رفع آن سری به تنظیمات حسگر اثر انگشت آیفون بزنید. به گونه‌ای که با حذف اثر انگشت قبلی و اضافه کردن اثر انگشت جدید در تنظیمات آیفون می‌توانید مشکل هنگ کردن حسگر اثر انگشت آن را برطرف کنید.

اگر با این روش هم نتوانستید از شر مشکل هنگ کردن حسگر اثر انگشت آیفون خلاص شوید بهتر است مطمئن شوید که هیچ ضربه‌ای به گوشی شما وارد نشده است یا اینکه دچار آبخوردگی نشده است. چرا که امکان دارد در صورت بروز مشکل سخت‌افزاری از کار افتاده باشد و به تعویض نیاز داشته باشد. در این صورت بهتر است آیفون خود را جهت عیب‌یابی و تعمیرات به تعمیرکاران نمایندگی تعمیرات موبایل اپل بسپارید.

رفع مشکل هنگ کردن سخت‌افزاری موبایل آیفون

همانطور که اشاره کردیم گاهی اوقات علت هنگ کردن آیفون بروز مشکلات سخت‌افزاری در این دستگاه است. به گونه‌ای که خرابی هارد و CPU آیفون از عوامل سخت‌افزاری هستند که موجب هنگ کردن این دستگاه می‌شوند.

بنابراین اگر تمامی راهکارهای نرم‌افزاری که به آن‌ها اشاره کردیم را انجام دادید، حتی ریست فکتوری آیفون اما باز هم با مشکل هنگ کردن این دستگاه مواجه شدید بهتر است آن را به نمایندگی تعمیرات آیفون بسپارید تا تعمیرکاران این مرکز گوشی شما را از لحاظ سخت‌افزاری مورد عیب‌یابی و تعمیر قرار دهند.

تعمیرات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آیفون در نمایندگی رسمی اپل

فرقی نمی‌کند که آیفون شما دچار مشکل سخت‌افزاری شده باشد یا نرم‌افزاری به هر حال می‌توانید از خدمات نمایندگی رسمی اپل جهت عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی این دستگاه استفاده کنید. واحد تعمیرات این مرکز دارای دو بخش شامل: تعمیرات نرم‌افزاری و تعمیرات سخت‌افزاری می‌باشد. به گونه‌ای که اگر در عیب‌یابی گوشی شما مشخص شود مشکل آن نرم‌افزاری است کارشناسان بخش تعمیرات نرم‌افزاری که در این زمینه متخصص هستند به تعمیر گوشی شما می‌پردازند.

 اما اگر در عیب‌ابی موبایل شما مشخص شود که مشکل آن سخت‌افزاری است تعمیرکاران بخش سخت‌افزار به تعمیرات تخصصی دستگاه شما می‌پردازند. بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکلی برای آیفون خود می‌توانید تعمیرات آن را به نمایندگی تعمیرات اپل بسپارید.