جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور در آیفون اسکرین شات بگیریم؟

یکی از کارهایی که کاربران آیفون باید با نحوه انجام آن آشنایی داشته باشند، اسکرین شات گرفتن در آیفون است. اسکرین شات گرفتن به معنی عکس گرفتن از صفحه گوشی است و این کار خصوصا زمانی که نمی توان یک فایل یا سند را در گوشی ذخیره و دانلود کرد کاربرد دارد. برخی از فایل ها در وب سایت ها قابلیت دانلود شدن را ندارند و برای ذخیره کردنشان باید از آنها عکس گرفت.

در شبکه های اجتماعی نیز برخی اوقات کاربران به ذخیره کردن برخی پست ها و فایل ها نیاز دارند که برای این منظور راهی جز اسکرین گرفتن ندارند. در گوشی های آیفون چندین گزینه برای گرفتن اسکرین شات وجود دارد. که انجام دادن این کار را برای کاربران این دستگاه ها آسان کرده است. با این وجود ممکن است برخی افراد با این روش ها آشنا نباشند. به همین دلیل در ادامه این مقاله به بررسی روش های مختلف اسکرین شات گرفتن در آیفون می پردازیم.

اسکرین شات گرفتن در آیفون

روش های مختلف اسکرین شات گرفتن در آیفون

اپل به همان میزان که در تولید محصولات خود تنوع به خرج می دهد، دائما فناوری ساخت محصولات را نیز تغییر داده و گزینه ها و دسترسی های جدیدی را در گوشی های خود در نظر می گیرد. به همین دلیل هم روش هایی که برای اسکرین شات در گوشی اپل وجود دارد بسیار مختلف بوده و بسته به مدل دستگاه کاربران این گوشی ها می توانند از بهترین روش اسکرین شات آیفون استفاده کنند.

خصوصا نحوه اسکرین شات گرفتن در آیفون در گوشی های قدیمی که به دکمه هوم مجهزند با گوشی های جدید که فاقد این دکمه هستند تفاوت دارد. کارشناسان تعمیر موبایل اپل برای عکس صفحه در این گوشی ها روش هایی مثل استفاده از دکمه هوم، دکمه های ترکیبی، گزینه Assistive Touch ، ضربه زدن به پشت گوشی و استفاده از سیری را پیشنهاد می دهند.

استفاده از دکمه هوم آیفون برای اسکرین شات گرفتن

اگر از گوشی های قدیمی اپل که به دکمه هوم مجهز هستند استفاده می کنید، بهترین شیوه اسکرین شات گرفتن در آیفون استفاده از این دکمه هاست. با تنظیم گوشی روی این گزینه می توان همزمان دکمه پاور و دکمه هوم را با هم گرفت تا به این ترتیب از صفحه اپل عکس گرفت. در گوشی های آیفون 6 تا آیفون 8 پلاس و آیفون SE استفاده از دکمه هوم برای اسکرین شات گرفتن کار را بسیار راحت کرده است. اما اگر این دکمه ها خراب شوند تا زمان تعمیر آیفون اسکرین شات گرفتن در اپل به مشکل بر می خورد.

اسکرین شات گرفتن با دکمه های ترکیبی آیفون

اگر از سری گوشی های جدید اپل که فاقد دکمه هوم هستند استفاده می کنید، روش اسکرین شات گرفتن در آیفون متفاوت است. اگر گزینه فیزیکی مد نظر شماست باید از دکمه های ترکیبی برای عکس گرفتن از صفحه آیفون استفاده کنید. برای استفاده از این روش باید به صورت همزمان دکمه پاور و دکمه ولوم بالای گوشی را گرفته و آنها را نگه دارید تا به این ترتیب بتوانید از صفحه مد نظر خود عکس بگیرید.

در مواردی که دکمه های گوشی سالم باشد می توان از این گزینه استفاده کرد. با این حال قطعا گزینه فیزیکی همیشه بهترین نیست و کاربران می توانند خصوصا اگر دکمه های پاور و ولوم گوشی آنها خراب است، از روش های جایگزین که بسیار سریع تر و بهتر هستند برای گرفتن اسکرین شات استفاده کنند.

استفاده از گزینه Assistive Touch برای اسکرین شات اپل

Assistive Touch گزینه پرکاربرد و جذاب دیگری است که در گوشی های آیفون می توان از آن برای گرفتن اسکرین شات استفاده کرد. این گزینه هم نیاز به استفاده از دکمه های فیزیکی گوشی را از بین می برد و از این جهت گزینه ای کاربردی است. زمانی که شما Assistive Touch را برای اسکرین شات گرفتن در آیفون تنظیم می کنید یک دکمه دیجیتالی روی صفحه نمایش داده خواهد شد که بعدها می توان هر بار برای عکس گرفتن از صفحه تنها با زدن روی این دکمه اسکرین شات گرفت.

البته این قابلیت برای کارهای مختلفی کاربرد دارد و برای این که بتوان با آن اسکرین شات گرفت باید حتما تنظیمات Assistive Touch را روی اسکرین شات قرار داد. در قسمت تنظیمات گوشی آیفون و سپس Accessibility می توان این گزینه را فعال کرد. در این قسمت وارد منوی Touch شده و سپس َAssistive Touch را انتخاب کرده و آن را فعال کنید. در مراحل بعدی تنها کاری که باید انجام دهید شخصی سازی این گزینه برای گرفتن اسکرین شات در گوشی اپل است تا بتوان از Assistive Touch برای این منظور استفاده کرد.

اسکرین شات آیفون با ضربه زدن به پشت گوشی

یک روش سریع برای اسکرین شات گرفتن در آیفون از طریق ضربه زدن به پشت گوشی است. این قابلیت جذاب که منحصر به گوشی های اپل است به کاربران این امکان را می دهد تا تنها با تپ کردن پشت گوشی خود، از صفحه گوشی عکس بگیرند. برای این که بتوانید این ویژگی جذاب را فعال کنید باید وارد بخش تنظیمات دستگاه شوید و در آنجا گزینه دسترسی یا Accessibility را انتخاب کنید. حال در این قسمت روی گزینه Touch ضربه بزنید.

در منوی تاچ می توانید از بین گزینه های موجود برای اسکرین شات در گوشی اپل، گزینه Back Tap و سپس Triple Tap را انتخاب کنید. بعد از این مرحله باید در لیست شخصی سازی نمایش داده شده برای این قابلیت، گزینه اسکرین شات را انتخاب کنید تا به این ترتیب قابلیت اسکرین شات گرفتن در گوشی آیفون با ضربه زدن به پشت گوشی برای شما فعال شود. از این پس می توانید به راحتی تنها با سه بار ضربه زدن به پشت گوشی از صفحات مد نظر خود عکس بگیرید.

استفاده از سیری برای اسکرین شات در گوشی اپل

سیری یا همان دستیار صوتی هوشمند اپل بهترین گزینه ای است که می توان از آن برای اسکرین شات گرفتن در آیفون استفاده کرد. در این روش به هیچ یک از دکمه های دستگاه یا لمس گوشی نیازی نیست و به راحتی هرچه تمام تر می توان تنها با ارسال یک فرمان صوتی از سیری خواست که برای تان اسکرین شات بگیرد.

اگر می خواهید اسکرین شات گوشی اپل را به سیری بسپارید فقط کافی است فرمان صوتی Hey Siri Take a screen shot را بگویید تا به این ترتیب سیری از صفحه مد نظر شما عکس بگیرد. البته در نظر داشته باشید که باید از قبل سیری را در گوشی فعال کرده باشید تا بتوان از قابلیت ها و مزیت های دستیار هوشمند اپل برای موارد متعددی همچون اسکرین شات گرفتن استفاده کرد.