جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

روش حل مشکل لمس خود به خودی آیفون

یکی از مشکلات رایج گوشی های آیفون، مشکل لمس خود به خودی آیفون است. این مشکل دردسر ساز هم در مدل های مختلف اسمارت فون های اپل و هم در تبلت های این برند دیده می شود. لمس خودکار آیفون به این صورت است که بدون این که حتی کاربر نمایشگر دستگاه خود را لمس کرده باشد یا انگشتش با کوچک ترین قسمتی از نمایشگر برخورد کند، دستگاه خود به خود واکنش نشان داده و کاری انجام می دهد.

به مشکل لمس تصادفی آیفون، Ghost Touch هم گفته می شود. چرا که این مشکل درست مانند این است که یک روح با گوشی کار کرده است. بروز مشکل لمس خود به خودی آیفون به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. روش های مختلفی نیز با توجه به دلیل بروز مشکل می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه بیشتر به بررسی دلایل لمس خود به خودی آیفون و روش های رفع این مشکل می پردازیم.

لمس خود به خودی آیفون

دلایل بروز مشکل لمس خود به خودی آیفون چیست؟

بروز مشکل لمس خودکار آیفون می تواند به دلایل مختلف سخت افزاری و نرم افزاری اتفاق بیفتد. گاهی اوقات خرابی های سخت افزاری مانند خرابی تاچ اسکرین دلیل بروز مشکل لمس خود به خودی آیفون است. خرابی های برد و مدار ها و آی سی های مرتبط با تاچ و نمایشگر نیز می تواند دلیل بروز این مشکل باشد.

از طرفی گاهی نیز مشکلات نرم افزاری مختلف در دستگاه می تواند دلیل بروز این حالت باشد. ویروسی شدن گوشی و حمله بد افزار ها از اصلی ترین دلایل است. گاهی نیاز به حذف برنامه ها در آیفون نیز وجود دارد. در هر یک از این موارد، می توان از روش هایی برای رفع مشکل لمس تصادفی نمایشگر آیفون کمک گرفت.

رفع مشکل لمس خود به خودی آیفون با تمیز کردن نمایشگر

یکی از ساده ترین روش های رفع مشکل لمس خود به خودی آیفون، تمیز کردن نمایشگر است. در بسیاری از مواقع جمع شدن گرد و غبار یا ذرات مختلف مانند چرب شدن نمایشگر می تواند موجب بروز این مشکل شود. در نتیجه تنها با یک تمیز کردن ساده می توان مشکل را برطرف کرد.

اما برای تمیز کردن صفحه نمایش آیفون باید محتاط بود. حتما ابتدا گوشی را خاموش کرده و سپس با یک دستمال مخصوص تمیز و بدون پرز، نمایشگر را تمیز کنید. به هیچ عنوان نباید اجازه داد رطوبت وارد دستگاه شود، چرا که همین رطوبت می تواند موجب از کار افتادن و خرابی نمایشگر دستگاه شود.

جدا کردن گلس محافظ روی نمایشگر

یک دلیل ساده دیگر که می تواند موجب لمس خود به خودی آیفون شود، وجود گلس محافظ روی صفحه نمایش آیفون است. گاهی اوقات نتیجه استفاده از گلس محافظ برعکس شده و به جای محافظت از نمایشگر، عملکرد تاچ را مختل کرده و موجب لمس تصادفی آیفون خواهد شد.

در نتیجه بهتر است یک بار به صورت آرام گلس محافظ را از روی نمایشگر برداشت و آن را جدا کرد. در بسیاری از موارد همین راه کار ساده می تواند مشکل را برطرف کند. گاهی نیز می توان علاوه بر گلس، قاب آیفون را هم جدا کرد تا به این ترتیب عملکرد تاچ بهتر شود.

ریستارت کردن آیفون را امتحان کنید

برخی مواقع اختلال در عملکرد تاچ از جمله کار نکردن تاچ آیفون یا مشکل لمس خودکار آیفون به دلیل بروز برخی مشکلات و باگ های نرم افزاری است. در این شرایط معمولا ریستارت کردن دستگاه و خاموش و روشن کردن آن می تواند نتیجه بخش باشد. با پاک شدن حافظه موقت آیفون، ممکن است بعد از ریستارت شدن دستگاه مشکل لمس خود به خودی آیفون برطرف شود.

فورس ریستارت کردن آیفون

برای رفع مشکل لمس خود به خودی آیفون گاهی ناچار می شوید که فورس ریستارت کردن آیفون را امتحان کنید. معمولا زمانی که همراه با بروز مشکل لمس خودکار آیفون، کار با نمایشگر نیز مختل شده و تاچ درست کار نمی کند، باید به جای ریستارت کردن عادی از روش فورس ریستارت استفاده کرد. از دکمه های ولوم و هوم دستگاه می توان برای فورس ریستارت کردن آیفون کمک گرفت و مشکل تاچ خود به خودی آیفون مورد نظر را برطرف کرد.

فورس ریستارت کردن آیفون-

به روز رسانی سیستم عامل آیفون

باگ های نرم افزاری معمولا اصلی ترین دلیل برای بروز مشکل لمس خود به خودی آیفون است. بسیاری از این باگ ها و اختلالات نرم افزاری به دنبال به روز نبودن سیستم عامل iOS اتفاق می افتد. بنابراین بهتر است با آپدیت کردن سیستم عامل، مشکلات و باگ های نرم افزاری را برطرف کرد تا به این ترتیب مشکل لمس خودکار آیفون برطرف شود.

ریست فکتوری کردن آیفون را امتحان کنید

در آخر اگر هیچ یک از راه حل های بالا نتواند مشکل لمس خود به خودی آیفون را برطرف کند، شاید به ناچار مجبور شوید آیفون مورد نظر را ریست فکتوری کنید. این کار گوشی را به تنظیمات اولیه کارخانه بر می گرداند و به این ترتیب تمام مشکلاتی که بعد از نصب برنامه های مختلف در دستگاه ایجاد شده است را برطرف می کند.

اما به هر حال از آن جایی که ریست فکتوری می تواند اطلاعات و برنامه ها را حذف کند، معمولا به عنوان آخرین روش مد نظر قرار می گیرد. بهتر است قبل از ریست فکتوری آیفون از تمام اطلاعات آن یک فایل بکاپ تهیه کرد.

رفع مشکل لمس تصادفی آیفون با حالت ریکاوری آیفون

این روش هم می تواند در بسیاری از موارد که مشکل ریشه نرم افزاری دارد، برای رفع خرابی لمس خود به خودی آیفون مورد استفاده قرار بگیرد. برای استفاده از این روش باید دستگاه را روی حالت ریکاوری برد و در این حالت سیستم عامل را پاک و آن را مجدد نصب و راه اندازی کرد.

باز هم از این روش تنها در مواردی استفاده می شود که همراه با بروز مشکل Ghost Touch نمی توان کار های روتین و معمول را با نمایشگر دستگاه انجام داد و دستورات لمسی اجرا نمی شوند. برای دسترسی به حالت ریکاوری آیفون باید از اتصال دستگاه به سیستم یا دسترسی به آیتونز کمک گرفت. در نهایت سیستم با بررسی آیفون و تشخیص وجود مشکل در آن، درخواستی مبنی بر آپدیت شدن یا ریستور شدن را می دهد.

رفع مشکل لمس خود به خودی آیفون با تعمیرات تخصصی آیفون

در نهایت اگر بروز مشکل لمس تصادفی آیفون به دلیل بروز مشکلات سخت افزاری باشد، باید با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر، برای رفع مشکل ایجاد شده اقدامات لازم را انجام داد. تعمیر تاچ آیفون یکی از این موارد است. گاهی نیز باید مشکلات برد، مدار ها یا ال سی دی آیفون برطرف شود. در این شرایط باید حتما به یک مرکز تخصصی بسیار معتبر مراجعه کرد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی بسیار معتبر است که می توان برای رفع مشکلات مختلف نرم افزاری و سخت افزاری آیفون از کارشناسان این مرکز کمک گرفت.