جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر آیفون 13

تعمیر آیفون 13 یکی از خبرسازترین موضوعات سال جاری میلادی بوده است و به نظر می رسد این روند ادامه دار باشد. با معرفی آیفون 13 ، طی آزمایشی مرتبط با تعمیر iPhone 13 که توسط شرکت معتبر iFixit انجام شد، خبرهای بدی برای تعمیرکاران غیر رسمی آیفون به گوش رسید، حاکی از این که، اپل با کاهش امتیاز تعمیرپذیری آیفون، سعی دارد تا تعمیر آیفون 13 را برای تعمیرکاران غیر رسمی حرفه ای و آماتور سخت تر یا در عمل غیر ممکن کند.

این خبر اعتراض بسیاری از طرفداران حق تعمیر شخصی را برانگیخت. در واکنش به این اعتراضات، طی اخباری که از سوی خبرگزاری ها اعلام شده است، اپل بدون اعلام تاریخ دقیق، قصد دارد تا این محدودیت ها را کاهش دهد. نکته جالب دیگر سطح مقاومت متغیر در مدل های مختلف آیفون است.

شرکت AllState Protection در آزمایش سقوط سالیانه خود، به سراغ آیفون 13 رفته است و نتایج بدست آمده نشان می دهد که در روندی مشابه با آیفون 12، آیفون 13 در مقایسه با آیفون 13 پرو مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. در ادامه این مقاله به بررسی تعمیر و مقاومت آیفون 13 می پردازیم.

تعمیر آیفون 13

نقش طراحی ماژولار در تعمیر آیفون 13

آیفون در اقدامی مثبت طراحی ماژولار را در آیفون 13 را تا حد زیادی حفظ کرده است. به همین دلیل مراحل باز کردن گوشی و دسترسی به قطعات داخلی تا حد زیادی مشابه با تعمیر مدل های قبلی آیفون است. اما دو مورد در رابطه با تعمیر آیفون 13 تغییر کرده است.

اول از همه نیاز به همخوانی سریال قطعات یدکی با سریال های ثبت شده در گوشی که در صورت عدم رعایت آن، برخی قابلیت های گوشی غیر فعال می شود. برای مثال با تعویض نمایشگر و تاچ یکپارچه، حسگر تشخیص چهره از کار خواهد افتاد. تنها راه جلوگیری از این مشکل، در دسترس بودن نرم افزار و تجهیزاتی است که در اختیار تعمیرکاران رسمی اپل قرار دارد.

البته همانطور که گفته شد، اپل بدون اعلام تاریخی مشخص، قول داده است که این محدودیت را کاهش دهد. مورد دوم، تغییر ترتیب دسترسی به قطعات داخلی مانند باتری یا درگاه سیم کارت است که برخلاف گذشته، به پشت برد چند لایه آیفون منتقل شده است.

این رویکرد در قبال بلندگوها هم دیده می شود و در این مدل، برای جدا کردن بلندگوها، باید برد را از گوشی جدا کنید. به همین دلایل تعمیر آیفون 13 به دانش و مهارت بیشتری در مقایسه با قبل نیاز دارد. اما سوال اصلی اینجاست که آیفون تا چه حدی در برابر ضربه مقاوم است؟

مقاومت آیفون 13 در برابر سقوط از ارتفاع

از نظر بسیاری از کاربران (مشخصاً طرفداران اپل) مقاومت گوشی های آیفون و به خصوص آیفون 13 از تمام گوشی های موجود در بازار بیشتر است. در رابطه با این موضوع تست ها و مقایسه های فراوانی انجام شده است. در این مقاله تست سقوط سالیانه شرکت AllState Protection، نشان می دهد که آیفون 13 یکی از مقاوم ترین گوشی ها در برابر ضربه حاصل از سقوط است.

براساس این تست آیفون 13 در برابر اولین سقوط رو به ال سی دی مقاوم بوده و دچار آسیب نشده است. در سقوط دوم ترک هایی در گوشه ها و آسیب به لبه های جانبی دیده شده است. اما این آسیب برای آیفون 13 پرو بسیار جدی تر بوده است. آیفون 13 پرو در اولین سقوط دچار شکستگی در ال سی دی شده و علاوه بر آسیب در لبه ها، ال سی دی نیز دفرمه شده و از بدنه جدا شده است.

در سقوط به روی قاب پشتی اوضاع برای آیفون 13 بهتر شده و در دو سقوط از خود مقاومت نشان داده است.  آیفون 13 پرو در سقوط از پشت نیز ضعیف عمل کرده و در اولین سقوط دچار شکستگی در گلس و دوربین شده است. البته در تمامی این موارد گوشی روشن شده و سیستم عامل در آن بوت شده است.

فیلم آموزش تعویض ال سی دی آیفون 13

اگر ویدئوی بالا را دیده باشید، می دانید که افتادن آیفون 13 موجب ترک برداشتن و در صورت شدت ضربه، شکستن ال سی دی خواهد شد. باوجودی که هزینه بالای تعویض ال سی آیفون و گلس قاب پشتی در تعمیر آیفون 13 مسئله ساز است، تعویض بهترین روش حل مشکل است. در ویدئوی زیر می توانید نحوه جایگزین کردن ال سی دی شکسته آیفون 13 با نو را ببینید.

خدمات تعمیر آیفون 13

خدمات تعمیر آیفون 13، شامل مواردی از جمله، تعمیر و یا تعویض ال سی دی و تاچ، تعمیر و یا تعویض قاب و شاسی، تعویض باتری، تعمیر و تعویض بلندگوها، تعمیر برد اصلی، تعمیر پورت شارژ، تعمیر و تعویض دوربین، تعمیرات نرم افزاری آیفون 13، ساخت اپل آیدی، و کلیه امور مربوط به تعمیر و راه اندازی گوشی iPhone 13 می باشد.

شما در نمایندگی اپل در مرکز سخت افزار ایران، به بالاترین سطح کیفی خدمات تعمیر و راه اندازی گوشی اپل دسترسی خواهید داشت و با دریافت ضمانت نامه تعمیر، می توانید از دریافت خدمات تضمین شده در کیفیت آسوده خاطر باشید. فرایند تعمیر آیفون 13، شامل عیب یابی دقیق از سوی کارشناسان خبره این مرکز، اعلام و هماهنگی هزینه ها با شما مشتری گرامی و در نهایت انجام تعمیرات و تحویل گوشی در کمترین زمان ممکن است.

بیشتر بخوانید: باز کردن قفل آیفون به کمک اپل واچ

چرا به تعمیر آیفون 13 نیاز پیدا می کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، آیفون 13 پرو در برابر ضربه آسیب پذیر است و به همین دلیل در کاربری روزمره، امکان بروز آسیب به صفحه نمایش و یا گلس قاب پشتی گوشی وجود دارد. ضمن اینکه علی رغم مقاومت نسبی گوشی های رده بالا از جمله آیفون 13 در برابر آب خوردگی و فشار های ناشی از حمل و نقل گوشی در کنار دیگر اشیاء، احتمال خرابی گوشی پابرجاست.

اگرچه استفاده از کیس گوشی می تواند این آسیب ها را کاهش دهد، اما به نظر می رسد این محافظت بیشتر در کیس های استاندارد آیفون ایجاد می شود و استفاده از کیس های غیر استاندارد، می تواند آسیب را جدی تر هم بکند و در نتیجه کاربر مجبور به تعمیر آیفون 13 خود شود.