جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

ویروسی شدن کامپیوترهای مک صحت دارد؟

آیا کامپیوترهای مک ویروسی می‌شوند؟ آیا کامپیوترهای مک به آنتی‌ویروس نیاز دارند؟ در دنیای فناوری یک باور قدیمی و اشتباه وجود دارد که ویروسی شدن کامپیوترهای مک غیرممکن است. اما در حال حاضر همه می‌دانند که این باور صحیح نیست. شرکت امنیت سایبری Intego با تحقیقاتی که به تازگی انجام داده است، این مسئله که کامپیوترهای مک هم مانند کامپیوترهای ویندوزی ویروسی می‌شوند و به آنتی‌ویروس نیاز پیدا می‌کنند را روشن‌تر کرده است.

در جدیدترین گزارش‌های این شرکت سایبری انواع تهدیدهای امنیتی جدید در سیستم‌عامل مک کشف شده است. البته این اولین بار نیست که امنیت سیستم‌عامل مک زیر سوال می‌رود چراکه در گذشته نیز گزارشاتی در این زمینه منتشر شده بود که ادعای ویروسی نشدن این سیستم‌عامل را زیر سؤال می‌برد. اما با وجود تمامی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است برخی از کاربران آسیب‌پذیری مک را کمتر از ویندوز می‌دانند. اگر شما هم اینطور فکر می‌کنید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کامپیوترهای مک تا چه حد در برابر ویروس ها آسیب پذیر هستند؟

تصور غیرممکن بودن ویروسی شدن کامپیوترهای مک یا آسیب‌پذیری کمتر مک نسبت به ویندوز،‌ تنها زاییده‌ی تفکر آن دسته از کاربرانی است که عاشق محصولات اپل هستند. جالب است بدانید که در حال حاضر ویندوز ۹۰ درصد از سهم بازار سیستم‌عامل را دربر گرفته است. با این وجود می‌توان نتیجه گرفت که سیستم‌عامل ویندوز بیش‌تر از سایر سیستم‌عامل‌ها تحت تاثیر حمله ویروس‌ها قرار می‌گیرد چراکه ویندوز برای تولیدکننده‌های بدافزارها، هدف پرسودتر و مفیدتری به حساب می‌آید. اما در مقابل سیستم‌عامل مک ابزارهای پیش‌فرضی دارد که از سیستم در برابر ویروس‌ها و تهدیدات امنیتی محافظت می‌کنند.

برای مثال زمانی که با کامپیوتر مک برنامه‌ای را دانلود می‌کنید، ابزار داخلی XProtect به عنوان یکی از ابزارهای امنیتی مک وارد عمل شده و نرم افزار دانلود شده را با فهرستی از اپلیکیشن های بدافزار شناخته شده مقایسه می‌کند. این ابزار به‌صورت کاملا ناشناس در پس‌زمینه‌ی سیستم‌عامل فعالیت می‌کند و نیازی به فعال‌سازی ندارد.

یکی دیگر از ابزارهای امنیتی سیستم‌عامل مک Gatekeeper ، نام دارد که از اجرا شدن اپلیکیشن‌ها بدون اجازه کاربر جلوگیری می‌کند. در کنار همه‌ی ابزارهای امنیتی که اپل در سیستم‌عامل مک در نظر گرفته است، می‌توان گفت که اپلیکیشن‌های مکSandbox  هستند. به این معنا که اپلیکیشن‌های مک تنها توانایی انجام وظیفه خود را دارند و هیچ دسترسی به زیرساخت‌های حیاتی سیستم و پیکربندی آن ندارند و تنها وظیفه اصلی خود را انجام می‌دهند. بنابراین نمی‌توان گفت که ویروسی شدن کامپیوترهای مک غیرممکن است چون ایرادات زیادی در دیواره امنیتی سیستم‌عامل مک وجود دارند.

با آشنایی با بهترین آنتی ویروس ها برای مک، می توانید سیستم خود را نسبت به تهدیدات مصون کنید. 

آیا ویندوز بیشتر از مک تحت تاثیر تهدیدات امنیتی قرار می‌گیرد؟

همانطور که اشاره کردیم ابزار امنیتی XProtect در پس‌زمینه سیستم‌عامل مک وظیفه دارد تا بدافزار دانلود شده را شناسایی کرده و مانع از نصب آن شود. اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که فهرست نرم‌افزارهای مشکوک در XProtect که این ابزار نرم‌افزار دانلود شده را با آن‌ها مقایسه می‌کند، همیشه به‌روز و جامع نیست. توماس رید، مدیر شرکت امنیتی MalwareBytes در این زمینه می‌گوید که ابزار امنیتی XProtect، نرم‌افزار دانلود شده را تنها با ۹۴ بدافزار مقایسه می‌کند که این تعداد بسیار کمتر از فهرست‌های طولانی آنتی‌ویروس‌های قوی است. اما تنها توماس رید نیست که چنین باوری دارد چراکه کرک مک الرن، مجری پادکست امنیتی شرکت سایبری Intego نیز باور دارد که ابزار XProtect، فایل‌های دانلود شده را با فهرست کوچکی از بدافزارها مقایسه می‌کند و از نظر او این یک مشکل بزرگ در سیستم‌عامل مک است.

بنابراین ویروسی شدن کامپیوترهای مک نیز امکان‌پذیر است و چنین تصوری که مک نسبت به ویندوز کمتر در معرض ویروسی شدن و تهدیدات امنیتی قرار دارد اشتباه است و از این نظر فرقی با ویندوز ندارد. منتهی سیستم‌عامل ویندوز تنها به این دلیل که کاربران بیشتری را نسبت به سیستم‌عامل مک دارد، تهدیدهای امنیتی بیشتری را تجربه می‌کند. البته اپل قول داده است در نسخه‌ی پیش‌روی مک یعنی کاتالینا، امنیت بیشتری را لحاظ کند. نسخه کاتالینا قرار است پیش از دسترسی نرم‌افزارها به اسناد، فایل‌های دسکتاپ، درایو آی‌کلاود و درایوهای اکسترنال، از کاربر اجازه دریافت کند. علاوه‌بر این استفاده از تراشه امنیتی T2 در کامپیوترهای مک جدید نشان‌دهنده افزایش امنیت در این کامپیوترها است.

چگونه باید از ویروسی شدن کامپیوترهای مک جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوترهای مک نیز باید مانند کامپیوترهایی که دارای سیستم‌عامل ویندوز هستند، بر روی آن‌ها آنتی‌ویروس نصب کرد. بنابراین کامپیوترهای مک نیز به آنتی‌ویروس نیاز دارند. البته برخی از کاربران مدعی هستند که کامپیوترهای مک نیازی به آنتی‌ویروس ندارند چراکه در برابر تهدیدات امنیتی مقاوم هستند و از طرفی ادعا می‌کنند که آنتی‌ویروس فشار مضاعفی به سیستم‌عامل وارد خواهد کرد.

فشاری که منجر به کاهش سرعت و اضافه شدن بار پردازشی کامپیوتر می‌شود. اما تا به اینجای مطلب توانسته ثابت کنیم که سیستم‌عامل مک نیز ویروسی می‌شود و به آنتی‌ویروس نیاز دارد. در زمینه این ادعا که آنتی‌ویروس به کامپیوتر فشار وارد می‌کند نیز مک‌الرن می‌گوید، این نگرانی بیش از حد بزرگ شده است چراکه امروزه کامپیوترهای جدید مک دارای ظرفیت‌ بالای پردازش، قدرت و حافظه خوبی هستند که امکان اجرای آنتی‌ویروس را بدون کاهش سرعت، فراهم می‌‌کنند.

شما می توانید خدمات نرم افزاری از جمله موارد مربوط به ویروس کشی را از نمایندگی اپل دریافت کنید.