جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

لکه های سفید روی موبایل اپل؛ دلایل و راهکارها

لکه های سفید روی موبایل اپل، نقاطی بعضا نورانی هستند که به دلایل مختلف نرم افزاری و سخت افزاری ایجاد می شوند. این نقاط گاهی به گونه ای هستند که کار کردن با گوشی را مختل می کنند. لکه های سفید و رنگی در نمایشگر موبایل، معمولا نشان دهنده خرابی قطعات هستند و به ندرت پیش می آید که مربوط به یک ایراد یا ناهماهنگی نرم افزاری باشند.

در هر صورت بهتر است خودتان برای از بین بردن لکه های سفید روی صفحه آیفون اقدامی نکنید و عیب یابی و تعمیر گوشی را به تعمیرکاران ماهر در این حوزه محول کنید. تیم تعمیر موبایل در نمایندگی اپل  مرکز سخت افزار ایران، تخصصی ترین خدمات را در این زمینه به شما ارائه می دهند. در ادامه مطلب هم دلایل ایجاد لکه های سفید روی موبایل اپل و راهکارهای از بین بردن این لکه ها را به شما آموزش می دهیم.

لکه های سفید روی موبایل اپل

دلایل ایجاد لکه های سفید روی موبایل اپل

 در اغلب موارد، لکه های رنگی گوشی ناشی از خرابی های سخت افزاری هستند. فشار آمدن به نمایشگر یکی از عواملی است که با آسیب رساندن به فلت های تصویر، موجب ایجاد نقاط یا سایه های سفید و رنگی روی  نمایشگر آیفون  و دیگر گوشی های هوشمند می شود. این اتفاق معمولا برای افرادی می افتد که گوشی را در جیب لباس می گذارند. نفوذ رطوبت به داخل گوشی، دلیل دیگر ایجاد لکه های سفید روی موبایل اپل و سایر برندهاست.

همچنین این لکه ها ممکن است بر اثر بارهای داخلی، تورم باتری، افزایش غیر عادی دمای دستگاه و عواملی از این دست به وجود بیایند. گاهی خرابی نرم افزار هم می تواند موجب بروز این مشکل شود؛ اما این مورد نادر است. در ادامه هریک از این دلایل را بیشتر توضیح می دهیم.

فشار آمدن به نمایشگر گوشی

اگر به صفحه نمایش گوشی های هوشمند فشار وارد شود، ممکن است آسیب ببینند و مشکلاتی در آنها ایجاد شود. افرادی که گوشی را در جیب شلوار می گذارند، باید بدانند که این کار موجب وارد آمدن فشار به نمایشگر و گاهی ایجاد لکه هایی در صفحه می شود.

همچنین اگر اشیاء سنگین روی گوشی بگذارید، مثلا وقتی موبایل در کیف است، فلت ها تحت فشار قرار گرفته و نمایشگر کم نور یا دارای سایه می شود. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد لکه های سفید روی موبایل اپل، بهتر است از کیف های محافظ مخصوص استفاده کرده و به هیچ عنوان به نمایشگر فشار نیاورید.

آبخوردگی موبایل

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه های سفید روی موبایل apple، آبخوردگی دستگاه است. هنگامی که مایعاتی همچون آب، نوشیدنی و … وارد دستگاه می شوند، عواقب آن ممکن است بلافاصله ظاهر نشوند. معمولا پس از مدتی روند اکسیده شدن شروع شده و مشکلات ظاهر می شوند.

البته پروسه اکسیداسیون می تواند برای مدت زمان طولانی ادامه یابد و نتایج می توانند متفاوت باشند ؛ گاهی لکه های رنگی در نمایشگر به وجود می آیند و گاهی هم گوشی به طور کامل از کار می افتد.

آسیب مکانیکی گوشی

گاهی لکه های سفید روی موبایل اپل، به دلیل آسیب مکانیکی گوشی به وجود می آیند. مثلا اگر موبایل از ارتفاع سقوط کند یا بر اثر ضربه بشکند، بعید نیست که لکه یا سایه هایی غیر عادی روی نمایشگر آن ظاهر شوند. معمولا در چنین شرایطی امکان تعمیر وجود ندارد و راهی جز تعویض نمایشگر گوشی اپل نیست.

افزایش دمای موبایل

یکی دیگر از دلایل ایجاد لکه های سفید روی موبایل اپل، افزایش دمای این دستگاه است. به خصوص اگر گوشی به مدت طولانی در معرض گرما قرار بگیرد، احتمال بروز این مشکل بیشتر است. در این صورت چسب مورد استفاده برای اتصال لایه های ماژول نمایشگر ذوب شده و مشکلاتی در تصویر ایجاد می شود که یکی از آنها سایه های سفید یا رنگی است. در این حالت، صفحه نمایش باید کاملاً تعویض شود؛ حتی ممکن است نیاز به تعویض سنسور دما باشد.

مشکلات نرم افزاری

اگر هنگام دیدن لکه های سفید روی موبایل اپل مطمئن هستید که هیچ گونه آسیب دیدگی فیزیکی در گوشی و قطعات آن وجود ندارد، باید سراغ عوامل نرم افزاری بروید. ممکن است گوشی ویروسی شده باشد و یا نسخه جدید سیستم عامل دارای باگ یا ایراد خاصی باشد. پیشنهاد می شود در این شرایط گوشی را ریست فکتوری کنید تا تنظیمات به حالت کارخانه بازگردد. اگر مشکل حل نشد، از یک تعمیرکار مجرب برای عیب یابی و تعمیر آیفون کمک بگیرید.